21.4 C

Ligue 1: Σταθερά στην κορυφή Λιλ και Λιόν, τεσσάρα η Παρί

Η 17η αγωνιστική της Ligue 1 δεν μας έκανε… σοφότερους όσον αφορά στην αγωνιστική κατάσταση των ομάδων.

Η Λιόν βρίσκεται σε φοβερό φεγγάρι και απέναντι στην ντεφορμέ Ναντ χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να πετύχει τρία γκολ με Εκαμπί, Καντεβέρε και Πακετά για να πανηγυρίσει το τρίποντο (3-0) που τη διατηρεί στην κορυφή.

Όμοια η κατάσταση και για τη Λιλ, η οποία έδειξε ανθεκτική μετά το 0-0 κόντρα στην Παρί και πέρασε έστω και δύσκολα από την έδρα της δυνατής Μονπελιέ. Ο Μπουράκ Γιλμάζ πέτυχε το γκολ της νίκης στο 87ο λεπτό για το τελικό 2-3.

Η Παρί δυσκολεύτηκε κόντρα στη Στρασμπούρ, άνοιξε το σκορ με τον Πεμπελέ για το 1-0, ωστόσο μετά το 80′ πάτησε γκάζι και σημείωσε τρία γκολ για το τελικό 4-0 στο Παρίσι.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τετάρτη 23/12

Ρεν – Μετς 1-0 (52’ Γκρενιέ)

Νιμ – Ντιζόν 1-3 (31’ Αλινβί / 75’ Κονατέ, 77’ Μπαλντέ, 90’ Κονατέ)

Νις – Λοριάν 2-2 (18’ Λοτομπά, 34’ Ρεν-Αντελαΐντ / 50’ Μοφί, 82’ πεν. Γκρμπιτς)

Λανς – Μπρεστ 2-1 (11’ Καλιμεντό-Μινγκά, 34’ πεν. Σοτόκα, 90’ πεν. Σαρμπονιέ)

Μπορντό – Ρεμς 1-3 (73’ Χουάνγκ / 15’ Αμπντελαμίντ, 18’ Ντιά, 89’ Μουνέτσι)

Ανζέ – Μαρσέιγ 2-1 (4’ Περέιρα-Λαζ / 23’ Ντιονί, 75’ Ρονζιέ)

Λιόν – Ναντ 3-0 (4’ Εκαμπί, 37’ Καντεβέρε, 44’ Πακετά)

Μονακό – Σεντ Ετιέν 2-2 (7’ Ντιόπ, 48’ Φόλαντ / 21’ Ντεμπισί, 29’ πεν. Μπουανγκά)

Μονπελιέ – Λιλ 2-3 (57’ Λαμπόρντ, 70’ Ντελόρ / 23’ Γουεά, 68’ πεν. Ικονέ, 87’ Γιλμάζ)

Παρί Σεν Ζερμέν –  Στρασμπούρ 4-0 (18’ Πεμπελέ, 80’ Εμπαπέ, 89’ Γκουεγέ, 90’ Κιν)