17.6 C

Λίνκολν – ΠΑΟΚ 0-2: Με το δεξί στο Γιβραλτάρ οι Ασπρόμαυροι

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νικηφόρα στο Conference με γκολ των Άκπομ και Μιτρίτσα, ωστόσο το σκορ αδικεί κατάφωρα τους ερασιτέχνες της ομάδας από το Γιβραλτάρ

Οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του ΠΑΟΚ στη νεοσύστατη διοργάνωση Europa Conference League ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε – όπως αναμενόταν – με 2-0 της πρωτάρας Λίνκολν στο Γιβραλτάρ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε το καθήκον της και γλίτωσε από περιπέτειες ενώ το τελικό σκορ αδικεί τους ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές της Λίνκολν που μετά το χαμένο τετ α τετ του Άκπομ στο 16′ είχαν την ευκαιρία να βρουν πρώτοι δίχτυα, αλλά έχασαν την ευκαιρία.

Ο Κίκε Γκόμες με ωραία ατομική ενέργεια εξαπέλυσε το σουτ και είδε τον Πασχαλάκη να αποκρούει σε κόρνερ (λίγο αργότερα ο Έλληνας γκολκίπερ το έκανε ξανά) ενώ στο 26′ το γκολ του Καραγέρο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου για το πρώτο ημίχρονο, ο Εσίτι έκανε μέτρα με την μπάλα και άνοιξε για τον Μουργκ στα δεξιά που κράτησε την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου, ανοίγοντας στον Τέιλορ που έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά και γύρισε για τον Άκπομ που σημείωσε το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε δεύτερο γκολ στο Γιβραλτάρ απέναντι στη Λίνκολν και έκανε το καθοριστικότερο βήμα για να σφραγίσει το τρίποντο στο 56ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Μιτρίτσα πήρε το ριμπάουντ μετά από την πρώτη προσπάθεια που κατέληξε στο δοκάρι και από κοντά έκανε το 0-2, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ζωντανοί έστω για το γκολ της τιμής, την ώρα που ο Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Κωνσταντέλλια και Κούτσια. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χ. Τσιπολίνα σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια με διπλή προσπάθεια ο Πασχαλάκης αποσόβησε το γκολ για να ακουστεί στη συνέχεια το τελικό σφύριγμα.

ΛΙΝΚΟΛΝ – ΠΑΟΚ 0-2

Γήπεδο: Victoria Stadium

Σκόρερ: 45+2′ Άκπομ, 56′ Μιτρίτσα

Λίνκολν (Καστίγιο): Σολέρ, Βάισμαν, Τσιπολίνα, Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67′ Χ. Τσιπολίνα), Ρόσα, Χαβιέρ (62′ Ρονάν), Αράιθα (80′ Πίκοκ), Κίκε (62′ Οκράν), Καραλέρο (80′ Σέρτζεαντ)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Κρέσπο (44′ λ.τρ Μιχαηλίδης), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι, Μουργκ (82′ Βιεϊρίνια), Μίτριτσα (73′ Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (73′ Σφιντέρσκι), Άκπομ (82′ Κούτσιας)