21.6 C

Λιντς – Μπέρνλι 1-0: Το γκολ του Μπάμφορντ ήταν αρκετό (vid)

Το 10ο γκολ του Πάτρικ Μπάμφορντ στην Πρέμιερ Λιγκ είχε αξία τριών βαθμών για τη Λιντς, η οποία μετά τον διασυρμό από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (6-2) πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στην Μπέρνλι με 1-0.

Ο φορ της ομάδας του Μαρσέλο Μπιέλσα ανατράπηκε από τον Πόουπ και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση πέναλτι από την οποία προήλθε το 1-0 στο πέμπτο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά με εξαίρεση το σουτ του Μπαρνς στο 87ο λεπτό (απομάκρυνε στην κλειστή του γωνία ο Μεσλιέ) δεν κατάφεραν να απειλήσουν αισθητά, παρά μόνο να κλείσουν τη Λιντς στο δικό της μισό του γηπέδου.

Η Λιντς έχει 20 βαθμούς μετά από 15 αγωνιστικές, ενώ η Μπέρνλι έχει 13 μετά από 14 παιχνίδια και είναι στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

BOXING DAY: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS

Σάββατο 26/12

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (31′ Μπαρνς, 85′ Βάρντι / 23′ Ράσφορντ, 79′ Μπρούνο Φερνάντες)

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (5′ Μπερτράν Τραορέ, 66′ Χάουζ, 76′ Ελ Γκαζί)

Φούλαμ – Σαουθάμπτον 0-0

Άρσεναλ – Τσέλσι 3-1 (34′ πεν. Λακαζέτ, 44′ Τζάκα, 56′ Σακά / 86′ Έιμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 2-0 (14′ Γκιντογκάν, 55′ Φεράν Τόρες)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 0-1 (80′ Σίγκουρντσον)