21 C

Λιντς – Τσέλσι 0-0: «Φράκαρε», αλλά διατηρείται στη μάχη της 4άδας (vid)

Η Τσέλσι έμεινε στο 0-0 με τη Λιντς και παρά το γεγονός ότι άφησε δύο βαθμούς στο «Elland Road» παραμένει ζωντανή στη μάχη της τετράδας, ενώ συνεχίζει και το αήττητο σερί των 12 ματς με τον Τόμας Τούχελ στον πάγκο.

Η ομάδα του Γερμανού τεχνικού είναι πια στην 4η θέση 51 βαθμούς, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, που θα την έφερνε σε θέση ισχύος στην τετράδα και το Champions League, και παραμέναν «αγχωμένοι», καθώς καραδοκούν οι Γουέστ Χαμ, Έβερτον και Τότεναμ, που έχουν και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Η Λιντς υποδέχθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου (13/3) τους Λονδρέζους για την 28η αγωνιστική της Premier League και λίγο έλειψε να γίνει το λάθος στο 10ο λεπτό της αναμέτρσης.

Τα «παγώνια» έδωσαν μεγάλη ευκαιρία στην Τσέλσι να προηγηθεί από νωρίς με αυτογκόλ, όταν η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αλλά τελικά κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, η μπάλα σταμάτησε ξανά στο δοκάρι, αυτή τη φορά για τους γηπεδούχους.

Συγκεκριμένα, στο 15ο λεπτό ο Μεντί δεν μπόρεσε να αποκρούσει το ψηλοκρεμαστό του Ρόμπερτς, καθώς η μπάλα πήρε για ακόμη μία φορά περίεργη τροχιά και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 55′ οι γηπεδούχοι είχαν ξανά καλή στιγμή με τον Ροντρίγκο έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Μεντί αν και πεσμένος στο έδαφος απομάκρυνε σε κόρνερ με το ένα χέρι.