17.2 C

Λίβερπουλ – Μίλαν: Το γρήγορο 1-0 και η τρομερή διπλή επέμβαση του Μενιάν (vid)

Εκρηκτικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά είχε η αναμέτρηση της Λίβερπουλ με τη Μίλαν στο «Άνφιλντ». Ένα παιχνίδι που αν μη τι άλλο και λόγω παρελθόντος ξυπνά έντονες αναμνήσεις…

Οι Κόκκινοι είναι δεδομένο πως έχουν προοδεύσει πολύ περισσότερο τα τελευταία χρόνια και αυτό το επιβεβαίωσαν χάρη στην πίεση που άσκησαν από τα πρώτα λεπτά και το γρήγορο γκολ που πέτυχαν με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ, με την μπάλα να κοντράρει και στον Τομόρι πριν αιφνιδιάσει τον Μενιάν.

Ο Γάλλος τερματοφύλακας ήταν εκείνος που στο 14′ με διπλή προσπάθεια κράτησε το σκορ στο 1-0. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Μπενασέρ, ανέλαβε την εκτέλεση ο Σαλάχ, όμως ο Μενιάν απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο στη δεξιά του γωνία ενώ στη συνέχεια έδιωξε στην κεφαλιά του Ρόμπερτσον που πήρε το ριμπάουντ.