18.1 C

Λίβερπουλ – Άστον Βίλα 2-1: Ξόρκισε την κακοδαιμονία με ανατροπή

Έπρεπε να μπει για τα καλά η άνοιξη ώστε η Λίβερπουλ να πανηγυρίσει εντός έδρας νίκη. Οι Κόκκινοι με ανατροπή επιβλήθηκαν με 2-1 της Άστον Βίλα και ξόρκισαν την κακοδαιμονία που τους κυνηγούσε το 2021 στο Άνφιλντ. Έστω και με περιπετειώδη τρόπο και μετά από οχτώ ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Ουσιαστικά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έψαχνε και μια νίκη απέναντι στους Χωριάτες, οι οποίοι τους είχαν κερδίσει με 7 γκολ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Κόντρα στη ροή του ματς, ο Γουότκινς άνοιξε το σκορ στο 43′.

Ο Φιρμίνο βρήκε την απάντηση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο το VAR για χιλιοστά των χιλιοστών έκρινε πως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.

Οι ελπίδες των γηπεδούχων αναπτερώθηκαν στο 57′ με το πλασέ του Σαλάχ (1-1) και παρά τις επεμβάσεις του Εμιλιάνο Μαρτίνες, η Λίβερπουλ μπόρεσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να φτάσει σε ένα σπουδαίο τρίποντο που τη διατηρεί ζωντανή στη μάχη της τετράδας.