16.4 C

Λίβερπουλ – Έβερτον 5-2: Ποιο ντέρμπι; Κόκκινοι βασιλιάδες στην πόλη!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το… ντέρμπι (;) με την Έβερτον η Λίβερπουλ και επικράτησε με 5-2 στο Άνφιλντ για να παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή και στο +8 από τη Λέστερ που έχει 35 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο είχε τρελό ρυθμό και έξι γκολ! Ο Οριγκί στο 6′ και ο Σακίρι στο 17′ έβαλαν βάσεις νίκης με δύο γκολ, ωστόσο ο Κιν μείωσε τέσσερα λεπτά αργότερα σε 2-1. Στο 31′ ο Οριγκί πέτυχε και νέο τέρμα για το 3-1, ενώ ο Μανέ στο 45′ έγραψε το 4-1. Ο Ριτσάρλισον μείωσε στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου σε 4-2.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο… τρελό ρυθμό με εξαίρεση το τελευταίο τέταρτο. Ο Μανέ έχασε δύο πραγματικά… άχαστα για το 5-2, ο Κεν έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε 4-3 από το ημικύκλιο της περιοχής της Λίβερπουλ και τελικά ο Βαϊνάλντουμ στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 5-2 δίνοντας διαστάσεις… θριάμβου στη νίκη των Κόκκινων και οδηγώντας τον Μάρκο Σίλβα στην πόρτα της… εξόδου από την Έβερτον.