22.5 C

Λίβερπουλ – Νιούκαστλ 1-1: Ψυχρολουσία στο 95′ για τους Κόκκινους

Την «μπουκιά» από το στόμα έχασε η Λίβερπουλ, η οποία κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση του «Άνφιλντ», η Νιουκάστλ ισοφάρισε σε 1-1 και λίγο έλειψε να πάρει την ανατροπή, φεύγοντας με ένα σπουδαίο διπλό.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ονειρικό ξεκίνημα έκαναν, με τον Σαλάχ να τους δίνει το προβάδισμα με ένα γκολ από τα αποδυτήρια. Ο Αιγύπτιος σταρ μάλιστα, έφτασε τα 20 τέρματα του, ξεπερνώντας την περσινή συγκομιδή και κάπως έτσι, έγινε ο πρώτος παίκτης του συλλόγου με τουλάχιστον 20 γκολ σε 3 σεζόν της Premier League.

Η Νιουκάστλ θα μπορούσε να είχε φύγει με το τρίποντο από το «Άνφιλντ», αν στο 92′ μετρούσε το γκολ του Κάλουμ Γουίλσον, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, με το τέρμα να ακυρώνεται επειδή η μπάλα χτύπησε στο χέρι του.

Παρόλα αυτά, οι «Reds» δεν πήραν το μάθημά τους και έτσι δεν γλίτωσαν τη ψυχρολουσία. Συγκεκριμένα, στην επόμενη φάση στο 90+5′ ο Τζο Γουίλοκ νίκησε τον Άλισον και ισοφάρισε σε 1-1, κλέβοντας την τελευταία στιγμή τον βαθμό από την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φαμπίνιο, Καμπάκ, Ρόμπερτσον, Σαλάχ, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο (66′ Τζόουνς), Μανέ, Φιρμίνο, Ζότα (58′ Μίλνερ)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μέρφι, Φερνάντες, Κλαρκ (64′ Γουίλοκ), Ντάμετ, Ρίτσι, Αλμιρόν (85′ Γκέιλ), Σ. Λόνγκσταφ, Σέλβεϊ, Σεν Μαξεμέν, Ζοέλιντον (60′ Γουίλσον)