21.4 C

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 2-0: Γλυκοκοιτάζει Europa, κρυφοκοιτάζει Champions League

Επιστροφή στις νίκες για τη Λίβερπουλ που κλειδώνει την παρουσία της στο επόμενο Europa League και διατηρεί ζωντανές τις όποιες – λίγες είναι η αλήθεια – ελπίδες της για την 4η θέση.

Οι Κόκκινοι επιβλήθηκαν με 2-0 της Σαουθάμπτον στο Άνφιλντ και έφτασαν τους 57 βαθμούς (βρίσκονται στην 6η θέση) και είναι στο -6 από την 4η Λέστερ που έχει παιχνίδι περισσότερο.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 31′, όταν ο Φαμπίνιο άνοιξε στον Σαλάχ και εκείνος με υπέροχη σέντρα με φάλτσο σημάδεψε το κεφάλι του Μανέ, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0.

Ένα λεπτό νωρίτερα η Σαουθάμπτον είχε χάσει μοναδική ευκαιρία, αφού ο Τέλα άνοιξε στον Τσε Άνταμς που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Άλισον. Οι Άγιοι δεν δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες με εξαίρεση μία στο δεύτερο ημίχρονο (ο Άλισον σταμάτησε ξανά τον Άνταμς) και στις καθυστερήσεις η Λίβερπουλ κλείδωσε τη νίκη.

Ο Τιάγκο Αλκάνταρα έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και έγραψε το 2-0, πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Κόκκινων.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Ρις Γουίλιαμς, Ρόμπερτσον, Τιάγκο Αλκάνταρα, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (88′ Τσάμπερλεϊν), Μανέ (90+3′ Τζόουνς), Ζότα (79′ Φιρμίνο)

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Γουόκερ-Πίτερς, Μπεντνάρεκ, Βέστεργκααρντ, Στίβενς, Τέλα (66′ Ομπαφέμι), Γουόλκοτ (66′ Ντιαλό), Γουόρντ-Πράουζ, Άρμστρονγκ, Τσε Άνταμς, Ρέντμοντ (79′ Τζενεπό)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 7/5

Λέστερ – Νιούκαστλ 2-4 (80′ Ολμπράιτον, 87′ Ιχεανάτσο / 22′ Γουίλοκ, 34′ Ντάμετ, 65′, 74′ Γουίλσον)