25.3 C

«Λύγισε» την Εθνική η Αυστραλία

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας απέναντι στην Αυστραλία, ηττήθηκε με 9-8 και πλέον στόχος της είναι η 7η θέση

Δεν ήταν εύκολη η αποστολή της Εθνικής μας ομάδας απέναντι στην Αυστραλία και αυτό αποδείχτηκε εντός της πισίνας. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου πάλεψαν, μα δεν πέτυχαν να συνεχίσουν στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανγκζού, αφού υπέκυψαν στο τελευταίο οκτάλεπτο (9-8).

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από δύο νίκες (3-2 και 2-3), ακολούθησε η τρίτη παρτίδα, όπου η κατάσταση έμεινε ίδια και απαράλλακτη. Όλα έδειχναν παράταση, ωστόσο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκλεισε τον διακόπτη και επέτρεψε στην αντίπαλό της να σκοράρει το ένα και μοναδικό τέρμα του τελευταίο οκταλέπτου, που της χάρισε και τη νίκη.

Ο Καπότσης με 2 τέρματα, και ο Κολόμβος με ισάριθμα γκολ ήταν οι κορυφαίοι για τη γαλανόλευκη, για την οποία δεν είχε την εξαιρετική παρουσία των προηγούμενων αγώνων ο Γενηδουνιάς. Ο Κέις, που σκόραρε τρεις φορές ήταν αυτός που προκάλεσε τη μεγαλύτερη ζημιά στην Ελλάδα.

Πλέον, η χώρα μας θα αγωνιστεί με τη Γερμανία για την έβδομη θέση.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 3-3, 1-0.

Αυστραλία (Φάτοβιτς): Ντένερλι, Κάμπελ 2, Φορντ Τ., Κέις 3, Πάουερ, Έντουαρντς Λ., Ροουτς , Γιάνγκερ 2 , Φορντ Α.1, Πουτ, Χάουντεν , Έντουαρντς Μ. 1 , Χρύσανθος.

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Παπαναστασίου, Φουντούλης 1, Καπότσης 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Γούνας 1, Γαλανίδης.