20.5 C

«Λύγισε» τον Φοίνικα με Κλαπβάικ ο ΠΑΟΚ

Δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη επί του Φοίνικα Σύρου πέτυχε ο ΠΑΟΚ (3-1) και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο Βραχάτι από τον Παμβοχαϊκό

Την επιστροφή του στις νίκες πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Φοίνικα στο «Παλατάκι», παρότι βρέθηκε στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ (19-25) χωρίς να δυσκολευτούν και με κύριο… όπλο το σέρβις. Οι γηπεδούχοι πήραν με τη σειρά τους εύκολα το δεύτερο σετ και ισοφάρισαν σε 1-1, ενώ το τρίτο σετ ήταν… ντέρμπι, με τον Φοίνικα να το οδηγεί στην παράταση (24-24), αλλά τον ΠΑΟΚ να το παίρνει χάρη στον Κλαπβάικ.

Το τέταρτο σετ είχε πολλή ένταση, αφού ο Εβάντρο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, όταν έδειξε τα γεννητικά του όργανα στους οπαδούς του ΠΑΟΚ και ο Λέσκοφ έκανε απρεπή χειρονομία. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Μουαγκουτούτια και τελικώς πήραν το τέταρτο σετ με 25-17.

Τα σετ (3-1): 19-25, 25-21, 26-24, 25-17

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (9/17επ., 6 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 9 (7/20, 2 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (4/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κλαπβάικ 21 (18/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/14, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 14%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 50%υπ., 31%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/1επ.), Μπούτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (7/11επ., 1 άσσος), Εβάντρο 21 (10/26, 5 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Λέσκοφ 2 (1/3, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (7/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (16/31επ.,), Παπαδόπουλος 8 (8/25, 44%υπ., 22%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 57%υπ., 22%αρ.), Φωτειάδης 1 (1/2), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 7 (6/12, 1 μπλοκ).