16.8 C

Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Μίλαν

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League νίκησε 2-1 την Ρόμα με το γκολ του Κουτρόνε στο 95’

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Serie A πέτυχε η Μίλαν που επικράτησε με 2-1 της Ρόμα, στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον έκτο όμιλο του Europa League έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της και πίεσε την εστία του τερματοφύλακα της Ρόμα, Ρόμπιν Όλσεν έχοντας ως κινητήριο «μοχλό» τον Χάκαν Τσαλχάνογλου που ταλαιπώρησε αρκετά τους αμυντικούς της Ρόμα. Ο Τούρκος μέσος ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς όταν στο 17’ έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Ιγκουαϊν, ο οποίος σούταρε αλλά είδε τον Όλσεν να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η κυριαρχία της Μίλαν στον αγωνιστικό χώρο του «Τζουζέπε Μεάτσα» συνεχίστηκε στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και επιβραβεύθηκε στο 40’. Ο Ροντρίγκες βρέθηκε πίσω από την πλάτη του Μαρκάνο και έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Κεσιέ που άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι».

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και απείλησε στο 50’ με το σουτ του Ντζέκο που είδε την μπάλα να φεύγει διπλά από το κάθετο δοκάρι του Ντοναρούμα, ο οποίος έκανε αρκετά λάθη τα οποία οδήγησαν στην ισοφάριση των «Ρωμαίων». Στο 59’ ο γκολκίπερ της Μίλαν δεν μπόρεσε να διώξει μακριά την μπάλα, κάτι που εκμεταλλεύθηκε ο Φάσιο και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 61’ ο Ιγκουαϊν έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάϊντ με την βοήθεια του VAR. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσαλχάνογλου δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να «νικήσει» τον Όλσεν, δείχνοντας ότι είναι ένας παίκτης που πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού. Στο 79’ το VAR «μίλησε» ξανά αφού ακυρώθηκε το γκολ που πέτυχε ο Ν’ Ζονζί επειδή χρησιμοποίησε το χέρι του για να κοντρολάρει την μπάλα.

Στο 95’ ο Ιγκουαϊν εκμεταλλεύθηκε το λάθος της άμυνας της Ρόμας και έδωσε εξαιρετική ασίστ στην «χρυσή» αλλαγή του Τζενάρο Γκατούζο τον Πάτρικ Κουτρόνε που διαμόρφωσε με πλασέ το 2-1.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες (76’ Λαξάλτ), Κεσιέ, Μπίλια, Μποναβεντούρα (83’ Κουτρόνε), Σούσο, Ιγκουάϊν, Τσαλχάνογλου (81’ Καστιγιέχο)

Ρόμα: Όλσεν, Φάσιο, Μανωλάς, Μαρκάνο (46’ Ελ Σαράουι), Καρσντόρπ (77’ Σαντόν), Ντε Ρόσι, Ν’ Ζονζί, Κολάροφ, Παστόρε (68’ Κριστάντε), Σικ, Ντζέκο