15.9 C

Μάιντς – Χέρτα 1-1: Σημαντικός βαθμός για την ομάδα του Βερολίνου

Ισόπαλες (1-1) αναδείχθηκαν Μάιντς και Χέρτα Βερολίνου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Για τους γηπεδούχους αυτό ήταν το όγδοο διαδοχικό ματς που παρέμειναν αήττητοι, με τη Χέρτα να γνωρίζει την τρίτη της ισοπαλία σε ισάριθμα τελευταία ματς και να φτάνει τους 29 βαθμούς παραμένοντας προτελευταία στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Βερολίνου βρίσκεται στο -3 από τη σωτηρία (30 έχει η Αρμίνια Μπίλεφελντ που έχει δύο ματς περισσότερα) και έδωσε το πρώτο από τα τρία ματς που χρωστάει συνολικά καθώς ο σύλλογος χτυπήθηκε βαριά από τον κορωνοϊό.

Η Μάιντς που έφτασε τους 35 βαθμούς – και λογικά σύντομα θα σωθεί και μαθηματικά – είδε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 36ο λεπτό με τον Τουσάρ,  ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μουενέ έφερε το ματς στα ίσα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Μάιντς: Ζέτνερ, Σεντ Γιούστε, Μπελ (36′ Χακ), Νιακιτέ, Ντα Κόστα (84′ Μπροσίνσκι), Μπαρέιρο, Κερ, Μποέτιους (84′ Λάτζα), Μουενέ, Σάλαϊ (72′ Γκλάτζελ), Ονισίβο (84′ Κουάισον)

Χέρτα Βερολίνου: Σβόλοφ, Κλάτνερ, Σταρκ, Ντάρνταϊ, Ζεεφουίκ (61′ Νταριντά), Τουσάρ (61′ Ασκασίμπαρ), Κεντίρα (61′ Μπογιατά), Γκεντουζί, Μίτελσταντ, Κόρντομπα (80′ Πιόντεκ), Κούνια (71′ Ράντονιτς)