20.4 C

Μακάμπι – Παναθηναϊκός 2-3: Απόδραση από το Τελ Αβίβ και προβάδισμα πρόκρισης

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις γιορτάστηκε με τον καλύτερο τρόπο από τους Πράσινους αφού έφυγαν με τη νίκη από το Τελ Αβίβ επικρατώντας με 2-3 σετ της Μακάμπι για τη φάση των «32» του Challenge Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρέθηκε στο Ισραήλ χωρίς τον τραυματία Πρωτοψάλτη και παρότι οι επιλογές στα άκρα ήταν περιορισμένες, οι Πράσινοι μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη στα σημεία και πλέον έχουν καθαρό προβάδισμα πρόκρισης για τη φάση των «16». Αυτό που θέλουν είναι νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς στον Άγιο Θωμά στις 8 Δεκεμβρίου.

Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Χ. Ανδρεόπουλο με 17 πόντους, ενώ 16 είχε ο Ντεν Ντρις και 14 ο Ρανγκέλ. Για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο διαγώνιος Ένσινγκ με 22, ενώ ο άλλοτε ακραίος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Κέβιν Φόγιερ είχε 18.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο σετ κύλησε άριστα για τους Πράσινους οι οποίοι βρήκαν ρυθμό σε σέρβις και επίθεση και άνοιξαν τη διαφορά από νωρίς. Ο Χ. Ανδρεόπουλος έδωσε μαζί με τον Ρανγκέλ τον τόνο στην επίθεση και από δύο σερί άσους του έκανε το 13-25 για το 0-1.

Η Μακάμπι μεταμορφώθηκε στο δεύτερο και έδειξε την εικόνα που έχει στις εγχώριες διοργανώσεις της. Η υποδοχή ήταν βελτιωμένη, ο Ένσινγκ και ο Φόγιερ πήραν περισσότερες επιθέσεις χτίζοντας ένα εξαιρετικό σερί μετά το 14-10 με ένα επιμέρους 6-3. Ο Μπάσης πέρασε αλλαγή και με δικά του σέρβις μείωσε στους δύο (20-18) αλλά ο Ένσινγκ και το μπλοκ στον Ντεν Ντρις έφεραν την ισοφάριση (25-19).

Παρότι οι Ισραηλινοί μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ με σερί (4-0) από τα σέρβις του Μπατσκάλα, ο Ράπτης άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά και με το μπλοκ του Γιάκομπσεν ήρθε το προσπέρασμα (12-13). Από την άουτ επίθεση του Ένσινγκ και έπειτα (14-17), οι Πράσινοι διατήρησαν το μομέντουμ και τη διαφορά ώστε με την επίθεση του Ανδρεόπουλου να γράψουν το 1-2 (18-25).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ισοφάριση στο τέταρτο σετ και έκαναν το ματς θρίλερ. Στον Παναθηναϊκό τίποτα δεν λειτούργησε μετά τους 9 πόντους και οι Πράσινοι βρέθηκαν να κυνηγούν διαρκώς την ώρα που ο Μπατσκάλα κυριαρχούσε στο φιλέ και ο Χατς σε συνδυασμό με το λάθος του Ράπτη έκαναν το 2-2 (25-18).

Το τάι μπρέικ ήταν κλειστό ως το 7-7. Το μπλοκ του Ρανγκέλ στον Φόγιερ και η επίθεση του Ράπτη άνοιξαν τη διαφορά (7-10), με τους Ισραηλινούς να χάνουν το ματς από άσο του Ντεν Ντρις. Οι γηπεδούχοι έσπευσαν να διαμαρτυρηθούν στους διαιτητές τόσο για την τελευταία φάση όσο και για την επίθεση του Ένσινγκ που έκανε το σκορ 8-12.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-3

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15)

*Οι πόντοι της Μακάμπι προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκαλ Γκαλίλι): Κατζέλενσον 3 (2/5 επ., 1 άσσο), Ένσινγκ 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 11 (5/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατς 8 (8/14 επ.), Φόγιερ 18 (16/31 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 67% υπ.-38% άριστες), Σοκόλοβ 7 (4/19 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 67% υπ.-43% άριστες), Κάρινγκαλ (λ), Σχτίφτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/13 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 17 (14/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 77% υπ.-45% άριστες), Ράπτης 11 (11/28 επ., 47% υπ.-26% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 16 (14/37 υπ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 64% υπ.-45% άριστες), Συναδινός (λ), Μπάσης 2 (1/2 επ., 1 άσσο).