21.4 C

Μακάμπι – Παναθηναϊκός 77-73: Η «αυτοκτονία» των Ισραηλινών έμεινε στη μέση

7'30'' πριν το τέλος η Μακάμπι ήταν 20 πόντους μπροστά και στο τέλος λίγο έλειψε να ολοκληρώσει την αυτοχειρία της, για να την κρατήσει τελικά στη ζωή ο Γουίλμπεκιν

Μπορεί η Μακάμπι να έχει δείξει πως φέτος ακόμα δεν πατάει καλά στα πόδια της, ωστόσο η καλή παράδοση που έχει χτίσει απέναντι στον Παναθηναϊκό με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ήταν αρκετή για να της δώσει μια πολύτιμη τρίτη φετινή νίκη με 77-73.

Οι Πράσινοι – όπως και στη Βιτόρια – είχαν ρόλο… κομπάρσου στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο έκαναν μια εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο και επιχείρησαν να αγχώσουν τη Μακάμπι. Οι Ισραηλινοί… πάλεψαν να «αυτοκτονήσουν» αλλά δεν το κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια τους.

Πρώτος σκόρερ για τη Μακάμπι (των 14 λαθών έναντι 10 των Πράσινων) – όπως και με τη Βιλερμπάν – ήταν ο Νάναλι με 18 πόντους, ενώ 16 είχε ο Γουίλμπεκιν και 11 ο Ντέρικ Γουίλιαμς.

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Νάναλι να πατάει το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και εκείνος ήταν που δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Γουίλμπεκιν από τα 6,75μ. αδυνατούσε να σκοράρει, την ώρα που η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε σε καλή μέρα (44%!) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να της δώσει το ροζ φύλλο.

Η Μακάμπι πάτησε το γκάζι ξανά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα στο ξεκίνημα του τελευταίου μέρους του ματς η διαφορά να εκτοξευτεί στους 20 (64-44).

Οι Ισραηλινοί έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στα τελευταία 7′, είδαν τη διαφορά να μειώνεται στους δύο χάρη στα τρίποντα των Μέικον – Παπαπέτρου, αλλά με 3/4 βολές του Γουίλμπεκιν και κλέψιμο στο φινάλε η Μακάμπι πανηγύρισε τη νίκη.

Για τον Παναθηναϊκό είχαν εκλάμψεις οι περισσότεροι παίκτες, με τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου – όπως και τον Μέικον – να ολοκληρώνουν και εκείνοι διψήφιοι την αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73