15 C

Μακάμπι – Αρμάνι 69-63: Με δραματικό τρόπο η τρίτη σερί νίκη

Με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να κάνει ένα ακόμα εξαιρετικό παιχνίδι, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε και την Αρμάνι Μιλάνο με 69-63, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 14-6, παραμένοντας στην πρώτη τετράδα, ενώ η ιταλική ομάδα υποχώρησε στο 10-10.

Σε ένα παιχνίδι που η Αρμάνι ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και η Μακάμπι να υπερασπιστεί την έδρα της, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και έπιασαν στον… ύπνο την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Άμεσα, οι Ιταλοί πήραν διαφορά οκτώ πόντων (0-8), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στη λήξη της πρώτης περιόδου με 15-21.

Στη συνέχεια, η Μακάμπι βελτίωσε την παρουσία της στο παρκέ και μπόρεσε να ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (31-32).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Μακάμπι έδειξε ότι δεν θέλει να παίξει και έδειξε στην Αρμάνι ότι αυτή θα είναι το αφεντικό στον υπόλοιπο αγώνα. Με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να πυροβολεί σε κάθε ευκαιρία (22 π) και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να σημειώνει καθοριστικά καλάθια, η «ομάδα του λαού» πήρε για τα… καλά τα ηνία του παιχνιδιού.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +4 (52-48). Ωστόσο, η Αρμάνι δεν τα παράτησε και πίεσε μέχρι τέλους τη Μακάμπι, παρά το γεγονός ότι η διαφορά έφτασε ακόμα και τους εννέα πόντους (66-57), 4:24 πριν από τη λήξη του αγώνα.

Η Αρμάνι διεκδίκησε τις όποιες ελπίδες είχε για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με τον Κίφερ Σάικς να κρατά ζωντανή την ομάδα του, μειώνοντας στους τρεις πόντους (66-63), δύο λεπτά πριν από το τέλος. Βέβαια, η Μακάμπι με τη βοήθεια του κόσμου της, αλλά και εξαιτίας της ψυχραιμίας των παικτών της κατάφερε να πάρει τη νίκη (69-63), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να γνωρίζει για ακόμα μία την αποθέωση από όλο το γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-32, 52-48, 69-63