12.5 C

Μακάμπι – Αρμάνι 85-86: Ήπιε ξανά δηλητήριο στο τέλος

Ένα… ανεπανάληπτο deja vu βίωσε η Μακάμπι μία εβδομάδα μετά τη σοκαριστική ήττα στο φινάλε από τη Βαλένθια στην Ισπανία.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε τον Γουίλμπεκιν σε εξαιρετική μέρα, βρέθηκε κοντά στη νίκη, αλλά ο Πάντερ είχε άλλα σχέδια. Ο Αμερικανός γκαρντ με ένα φοβερό τετράποντο και με το σκορ στο 70-66 έστειλε το ματς στην παράταση (70-70) και εκεί μίλησε η κλάση της Αρμάνι και του Ντιλέινι για το τελικό 85-86.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα κλειστό, έτσι ακριβώς όπως το ήθελαν οι Ισραηλινοί. Ο Γουίλμπεκιν συνεργαζόταν έξοχα με τον Χάντερ που σημείωσε 14 πόντους συνολικά, αλλά η Αρμάνι με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγε προηγούμενη με +12 στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι με καλές άμυνες ψαλίδισαν τη διαφορά και κατάφεραν να φτάσουν πολύ κοντά στη νίκη με το +4 (70-66) και με 19″ στο χρονόμετρο. Ο Πάντερ πήρε την μπάλα και κέρδισε φάουλ (έβαλε και το τρίποντο) στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Ντιλέινι με φοβερό καλάθι στο φινάλε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Μεσίνα και έφερε σε χειρότερη θέση τη Μακάμπι που μοιάζει εκτός ρυθμού εδώ και καιρό…

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-47, 53-59, 70-70, 85-86 (παρ.).