24.6 C

Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 99-94: Ζίζιτς και πολυφωνία έβγαλαν νοκ άουτ τους Καταλανούς

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να έχει ουσιαστικά καθαρίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, αυτό όμως δεν υποβαθμίζει την αξία της νίκης των Ισραηλινών. Η Μακάμπι επικράτησε στην παράταση των Καταλανών, έχοντας τον Άντε Ζίζιτς σε μεγάλη βραδιά και τρομερή πολυφωνία στην επίθεση με επτά «διψήφιους» παίκτες!

Τρία «κολλητά» τρίποντα, δια χειρός Μπέντερ, Μπράιντ και Ντόρσεϊ, έφεραν την ανατροπή για τη Μακάμπι στο 44΄ (92-90), με τον Ζίζιτς και την ψυχραιμία των Ισραηλινών από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να ολοκληρώνουν το θρίαμβο των γηπεδούχων.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Χίγκινς στα 3΄΄ έγραψε το 80-80 και έστειλε το ματς στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Άντε Ζίζιτς με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προσπάθησαν οι Νίκολα Μίροτιτς (23π., 10ρ.) και Κόρι Χίγκινς (20π.). Ο Νικ Καλάθης έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, κυρίως στο κομμάτι της δημιουργίας, με απολογισμό 9 πόντους και 5 ασίστ.