19.4 C

Μακάμπι – Ολυμπιακός 71-70: Τον… αυτοκτόνησαν

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι με 71-70, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague και υποχώρησε στο 11-15, ενώ οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 18-8.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αλλά στη συνέχεια με τον Σακίλ ΜακΚίσικ (14 π) να κάνει ένα πολύ καλό ντεμπούτο επέστρεψε στον αγώνα, βάοζντας πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-16 και όλα έδειχναν ότι στο Τελ Αβίβ θα γίνει ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η Μακάμπι ανέβασε την απόδοσή της και παίζοντας πολύ σκληρή άμυνα βρήκε χώρο στο ανοιχτό γήπεδο. Έτσι, η διαφορά σταδιακά ανέβηκε αρκετά με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι να φύγουν με το «διπλό» από το Ισραήλ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε εκπληκτική άμυνα, κρατώντας την Μακάμπι στους 13 πόντους στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να έχει πέσει στους δύο πόντους (52-50) στην ολοκλήρωση των 30 λεπτών.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τέταρτη περίοδο με την ίδια διάθεση και ενέργεια, παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα, της τάξεως των έξι πόντων (60-66), αλλά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με ένα γρήγορο 5-0 μείωσε στον έναν πόντο (65-66).

Ο Γιώργος Πρίντεζης με τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (65-69) με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να κερδίζει στη συνέχεια το φάουλ από τον Παπανικολάου, με τους διαιτητές να δίνουν χωρίς εξήγηση τρεις βολές στον Αμερικανό.

Ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε και στις τρεις μειώνοντας εκ νέου στον έναν πόντο (68-69). Οι Ερυθρόλευκοι, προσπάθησαν στα τελευταία δευτερόλεπτα να πάρουν τη νίκη, με τον Μπόλντγουιν να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές του. Βέβαια, ο Αμερικανός γκαρντ της Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με 10 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι, σημείωσε το τρίποντο της νίκης για να βάλει τη Μάκαμπι μπροστά στο σκορ με 71-70.

Στην τελευταία επίθεση, ο ΜακΚίσικ έκανε λάθος πάσα  και η Μακάμπι πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, με τον Ολυμπιακό να υποχωρεί στη μάχη των play off.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70