16.4 C

Μακάμπι – Παναθηναϊκός 89-81: Εφιάλτης του ΠΑΟ ο Σφαιρόπουλος!

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πανηγύρισε ακόμα μία νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Euroleague. Ο πρώην κόουτς του Ολυμπιακού που είχε ρεκόρ 3-1 με τους Πράσινους, πλέον έχει 3-0 με τη Μακάμπι.

Το βράδυ της Τετάρτης (22/12) η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είχε μόνο τον Νεμάνια Νέντοβιτς να παλεύει μόνος του κόντρα στα… θηρία με 37 πόντους (!), ενώ ο Παπαγιάννης και ο Μπέντιλ βοήθησαν σημαντικά.

Η Μακάμπι πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-9, την ώρα που η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έπεσε στο 5-10.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματική… τρικυμία για τους φιλοξενούμενοις, οι οποίοι πήγαν τη διαφορά στο +12 (21-9) στο πρώτο δεκάλεπτο και μάλιστα με μόλις ένα εύστοχο τρίποντο.

/12
Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός και στις δύο πλευρές του παρκέ και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Ο Γιώργος Βόβορας ήταν έξαλλος με την εικόνα των παικτών του που δεν ακολουθούσαν τις οδηγίες, ενώ ο Παπαπέτρου έμεινε άποντος σε όλο το πρώτο μέρος και είχε συνολικά τέσσερις πόντους στο παιχνίδι.
Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος έβγαλε την αντίδραση που ήθελε. Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς σε ηγετικό ρόλο να σουτάρει και να σκοράρει από παντού και τον Μπέντιλ να πετυχαίνει δύο σημαντικά τρίποντα, η πίεση και το άγχος πέρασαν στην πλευρά της Μακάμπι.

Η «ομάδα του Λαού» όμως είχε τον Μπέντερ να μαζεύει ριμπάουντ και να σκοράρει με δίποντα, ενώ ο Γουίλμπεκιν πήρε δύσκολες επιλογές και με τους 22 πόντους του η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε ακόμα μία νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό και αποδεικνύει πως έχει βρει το… κουμπί του.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-30, 59-52, 89-81