15.9 C

Μακάμπι – Ολυμπιακός 87-89: Με το… δοξάρι του Λάρι!

Σολίστ της νίκης ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, οδήγησε τον Ολυμπιακό σε ένα πραγματικό έπος μέσα στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι και τους τρεις διαιτητές-«καμικάζι»

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μακάμπι (και τους τρεις προκλητικούς διαιτητές στο Τελ Αβίβ) με 89-87 στην παράταση (73-73 η κανονική διάρκεια του αγώνα), με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να είναι καθοριστικός σε άμυνα και επίθεση, παίζοντας συνεχόμενα για 17:16 και σκοράροντας 13 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση), αλλά και τον Κώστα Σλούκα να ηγείται ξανά με 21 πόντους και 11 ασίστ! Πλέον, οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ελλάδας εισήλθαν ξανά στην οκτάδα της Ευρωλίγκας, πετυχαίνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη τους στο φετινό θεσμό.

Τέτοιες καρυδάτες νίκες στην Ευρωλίγκα πετυχαίνει μόνο ο Ολυμπιακός! Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-87 στην παράταση (73-73 η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης) για τη 19η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτίωσαν ακόμα περισσότερο το ρεκόρ τους στο 10-8 και είδαν τους Ισραηλινούς να υποχωρούν στο 8-11. Τεράστιο πάθος και απίστευτη αυταπάρνηση από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Κώστα Σλούκα να ξεχωρίζει για μία ακόμα φορά (με 21 πόντους και 11 ασίστ) και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να κάνει την εμφάνιση της καριέρας του στην Ευρωλίγκα και τον Ολυμπιακό.

Οι Ερυθρόλευκοι, που αγωνίστηκαν με την τρίτη τους εμφάνιση (τη μαύρη), έπρεπε να πάρουν τη νίκη από την κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά οι τρεις διαιτητές δεν τους άφησαν. Ο ένας εξ αυτών, μάλιστα, ήταν από το Ισραήλ! Οι Ρότσα, Σέμες και Ραντοΐκοβιτς «έβλεπαν» παντού Μακάμπι και λίγο έλειψε να οδηγήσουν το ματς σε δεύτερη παράταση με την «ανακάλυψη» για φάουλ στο σουτ πάνω στον Γουίλμπεκιν από τον Σλούκα, με το σκορ στο 85-88. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ, όμως, αστόχησε στην 3η βολή και ο «Λάρι» έβαλε την υπογραφή του στο 6ο διπλό του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, με 1/2 βολές στο φινάλε, χάνοντας επίτηδες τη δεύτερη για να κυλήσει ο χρόνος. Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε το ματς με 13 πόντους (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές), καθώς μπήκε στο ματς για πρώτη φορά, 02:16 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου και δεν βγήκε ποτέ αλλαγή! Έπαιξε καταπληκτικές άμυνες πάνω στον Γουίλμπεκιν, τον οποίο και υποχρέωσε στο… φτωχό 3/12 τρίποντα.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του τους Παπανικολάου και Χάρισον, ενώ παρέταξε στο βασικό σχήμα τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Έλις. Από την πλευρά του, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συμπεριέλαβε στη 12άδα τον Οθέλο Χάντερ, ο οποίος ήταν αμφίβολος πριν από το ματς λόγω τραυματισμού, ενώ «πενταδάτοι» άρχισαν οι Μπράιαντ, Γουίλμπεκιν, Ζούσμαν, Κάσπι και Ζίζιτς.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπήκαν καλά στο ματς, κυρίως πνευματικά. Τρία λάθη στις τρεις πρώτες επιθέσεις (Τζένκινς, Σλούκα, Πρίντεζη) και τέσσερα λάθη συνολικά στα πρώτα 03:02. Τουλάχιστον η άμυνα ανταποκρινόταν και η Μακάμπι δεν ξέφυγε στο σκορ. Ο Χαραλαμπόπουλος πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας του, 06:11 πριν από το τέλος του πρωτου δεκαλέπτου, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Γουίλμπεκιν άρχισε να… ζεσταίνεται και με τρίποντο έκανε το 8-2 στο 5′ (είχε προηγηθεί το 5-2 με καλάθι και φάουλ του Ζίζιτς).

Κάπου εκεί «μίλησε» ο Πρίντεζης, ο οποίος σκόραρε 9 σερί προσωπικούς πόντους και κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά για πρώτη φορά στο 7′ (16-8), αλλά ο Πρίντεζης μείωσε με τρίποντο σε 16-11, φτάνοντας τους 9 πόντους. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 3/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +5 και το σκορ στο 18-13. Οι Ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 5/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, μηδέν βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ οι Ισραηλινοί με 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη.

Ο ΜακΚίσικ είχε πάρει θέση στο παρκέ 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου και πήρε τη σκυτάλη από τον Πρίντεζη στο σκοράρισμα για την ομάδα του. Η Μακάμπι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από την περιφέρεια και τελείωσε το πρώτο μέρος με 1/8 τρίποντα. Μόνο ο Πρίντεζης είχε σκοράρει από τα 6,75μ., καθώς οι συμπαίκτες του δεν κατάφεραν να βρουν το στόχο από μακριά (δύο χαμένα ο Χαραλαμπόπουλος, δύο ο Βεζένκοβ, ένα ο Σπανούλης, ένα ο ΜακΚίσικ και ένα ο Πρίντεζης). Ο ΜακΚίσικ σκόραρε 8 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους στα πρώτα 03:15 της δεύτερης περιόδου, με 2/2 δίποντα και 4/4 βολές, μειώνοντας σε 27-22.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου, όμως, έβρισκε τις λύσεις από την περιφέρεια. Ο Τζόουνς με τρίποντο έκανε το 30-22 στο 14′, ενώ με καλάθι του Ζίζιτς στο 17′ η διαφορά έφτασε ξανά τους 8 πόντους (32-24). Μάλιστα, με τρίποντο του Γουίλμπεκιν, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 9 πόντους στο 18′ (37-28), με τον Αμερικανό σούτινγκ γκαρντ να φτάνει τους 12 πόντους (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές).

Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν τη διαφορά στους 7 με τη λήξη του πρώτου μέρους, κάνοντας το 40-33 χάρη σε επιθετικό ριμπάουντ του Έλις και καλάθι. Οι Σλούκας και Σπανούλης είχαν από δύο φάουλ, όπως και ο Μάρτιν, που έπαιξε μόλις 07:37 στο πρώτο ημίχρονο. Φανερά εκνευρισμένος από τις διαιτητικές αποφάσεις, ο αρχηγός του Θρύλου, Βασίλης Σπανούλης, ξέσπασε στον πάγκο, όταν έγινε αλλαγή μετά το 2ο φάουλ που έκανε στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με 11/19 δίποντα, 1/8 τρίποντα (12.5%), 8/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη, ενώ η Μακάμπι με 9/16 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/12 βολές, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Ο Σλούκας «τάισε» τον Έλις, ο οποίος μείωσε σε 40-35 και έφτασε τους 6 πόντους. Με 2 βολές του Ζαν-Σαρλ η διαφορά έπεσε στο -3 (40-37). Ο Σλούκας είχε πάρει μπρος και καθοδηγούσε μαεστρικά την ομάδα του, με τον Θρύλο να περιορίζει αμυντικά τη Μακάμπι στους 8 μόλις πόντους για 08:31 στην τρίτη περίοδο! Με το 2ο εύστοχο τρίποντο των φιλοξενούμενων στο ματς (2/11), ο Σλούκας ισοφάρισε σε 40-40 στο 23′. Οι γηπεδούχοι έμειναν 02:55 χωρίς καλάθι, μέχρι να σκοράρει ο Ζίζιτς για το 42-40.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν «σφίξει» ακόμα περισσότερο την άμυνά τους και δεν επέτρεπαν εύκολα καλάθια στους αντιπάλους τους. Το ματς πήγαινε καλάθι με το καλάθι και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ξανά σε 42-42 με την 6η ασίστ του Σλούκα και το λέι-απ από κοντά του Ζαν-Σαρλ στο 24′. Η Μακάμπι προηγήθηκε 44-42 με τον Ζούσμαν και ξέφυγε ξανά στο σκορ χάρη σε διαδοχικά λάθη των Πειραιωτών. Ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το λάθος στην επίθεση, ο Μπράιαντ έφυγε στον αιφνιδιασμό και ο Έλις τον έπιασε από το χέρι. Το αντιαθλητικό φάουλ στο 45′ έφερε 4 πόντους για τους Ισραηλινούς (με δύο βολές του Μπράιαντ και ένα κάρφωμα ο Χάντερ), με το σκορ να ανεβαίνει στο 48-42 (25′).

Με τέσσερις σερί βολές, δύο από Σλούκα και δύο από ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 48-46 και με τρίποντο του τρομερού Σλούκα (2/2) προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 48-49 στο 27′ και 7-0 σερί! Εκεί, όμως, οι Ερυθρόλευκοι έκαναν 4 σερί λανθασμένες επιθέσεις (διαδοχικά λάθη από Σλούκα, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι μπροστά στο σκορ με 55-52, καθώς έβαλε 7 πόντους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό της τρίτης περιόδου (δίποντα από τους Μπράιαντ, Ντόρσι και Τζόουνς, αλλά και μία βολή από τον Χάντερ). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 52-49 στο 29′, για να ισοφαρίσει ο Λαρεντζάκης σε 52-52, πριν ο Τζόουνς με δίποντο και ο Χάντερ με 1/2 βολές διαμορφώσουν το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου (55-52).

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μπήκε για πρώτη φορά στο ματς, 02:16 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου και δεν βγήκε αλλαγή μέχρι το τέλος και το 45ο λεπτό, καθώς ο αγώνας οδηγήθηκε σε πεντάλεπτη παράταση. Ο Μπαρτζώκας προτίμησε σχήμα με τρεις περιφερειακούς (Σλούκα, Τζένκινς, Λαρεντζάκη) και τους Βεζένκοβ και Ζαν-Σαρλ στις θέσεις των φόργουορντ. Ο Σφαιρόπουλος ακολούθησε. Στην τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι για γερά νεύρα. Ο Λαρεντζάκης είχε φορέσει… χειροπέδες στον Γουίλμπεκιν, ο οποίος μπορεί να σκόραρε 25 πόντους, αλλά οι 12 προήλθαν από βολές, ενώ έχασε και τρεις καθοριστικές βολές για την εξέλιξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός μπορεί να ήταν άστοχος από την περιφέρεια, αλλά βρήκε τα σουτ που ήθελε για να πάρει το ματς. Ο Σλούκας μοίραζε αφειδώς τις ασίστ και ο Θρύλος έκανε ένα γρήγορο σερί 6-0 με καλάθια των Λαρεντζάκη, Μάρτιν και Σλούκα (εξέθεσε ξανά και ξανά τον Χάντερ), και βρέθηκε να προηγείται με 55-58 στο 32′. Ο Μπράιαντ πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας του στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 57-58 στο 33′, ενώ ο Σλούκας με νέα εκπληκτική προσποίηση στον Χάντερ «έγραψε» το 57-60.

Ο Τζόουνς στο 35′ έδωσε προβάδισμα στη Μακάμπι με 61-60, αλλά ο Σλούκας με την 9η ασίστ του στο ματς τροφοδότησε τον Ζαν-Σαρλ, ο οποίος έκανε το 61-62 στο 36′. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με 4 πόντους στο 37′, μετά την έξοχη πάσα του Λαρεντζάκη προς τον Βεζένκοβ, ο οποίος ευστόχησε στο 1ο του τρίποντο (1/4). Ο Γουίλμπεκιν πήγαινε μονίμως στις βολές και μείωσε αρχικά σε 62-65, αλλά αστόχησε στη δεύτερη και ο Ολυμπιακός έχασε το ριμπάουντ, με αποτέλεσμα ο Ζίζιτς (5/5 δίποντα) να κάνει το φόλοου και να μειώσει ακόμα περισσότερο σε 64-65 στο 38′.

Το ματς ήταν στο όριο και έτσι πήγε μέχρι το φινάλε. Με το τέλος του χρόνου επίθεσης, ο ΜακΚίσικ έβγαλε μόνο του με το καλάθι τον Ζαν-Σαρλ, ο οποίος πέτυχε το 64-67 στο 38′. Με δύο βολές και ένα τρίποντο (3/9), ο Γουίλμπεκιν «έτρεξε» ένα προσωπικό 5-0 σερί και η Μακάμπι προηγήθηκε με 69-67 στο 39′. Ο Λαρεντζάκης έβγαλε σπουδαία άμυνα, αλλά ο ΜακΚίσικ πήγε να περάσει μόνος του όλη τη Μακάμπι και αστόχησε στην προσπάθειά του στο 39′. Στα 59.4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο Χάντερ πήγε στις βολές και έκανε το 71-67. Ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει μία εχθρική διαιτησία, που έβλεπε όλες τις κρίσιμες και αμφισβητούμενες φάσεις υπέρ της Μακάμπι. Έγινε φάουλ πάνω στο τρίποντο στον Βεζένκοβ, αλλά ευτυχώς ο Μάρτιν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε σε 71-69 στα 48.5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Καλοϊάρο αστόχησε σε τρίποντο και έγινε φάουλ πάνω στον Βεζένκοβ, ο οποίος ευστόχησε στις δύο βολές και ισοφάρισε σε 71-71 στα 24 δευτερόλεπτα.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να ορίσει ο ίδιος τη μοίρα του και ο Μπαρτζώκας αποφάσισε να γίνει φάουλ για να έχει η ομάδα του την τελευταία επίθεση. Ο Ντόρσι είχε 1/2 βολές, κάνοντας το 72-71, αλλά ο Βεζένκοβ δεν πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και «χαστούκισε» την μπάλα, που πήγε πάνω στον Γουίλμπεκιν. Νέο φάουλ. Ο Αμερικανός πήγε στη γραμμή, αλλά δεν ήταν ψύχραιμος παρά το γεγονός πως το ποσοστό του στις βολές είναι εξαιρετικό. Έβαλε την πρώτη και έχασε τη δεύτερη, κάνοντας το 73-71.

Ο Λαρεντζάκης πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Σλούκας ανέλαβε την τελευταία επίθεση. «Έπαιξε» στα πόδια τον Χάντερ, τον οποίο προηγουμένως είχε εκθέσει αρκετές φορές, παίζοντας ένας εναντίον ενός, καθώς ο Αμερικανός σέντερ άλλαζε στα σκριν και έπεφτε πάνω στον Έλληνα πόιντ γκαντ. Ο Σλούκας ήταν εύστοχος και ισοφάρισε με δύο βολές σε 73-73, 2.9 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε σε μακρινό τρίποντο και ο αγώνας οδηγήθηκε σε πεντάλεπτη παράταση, με το σκορ στο 73-73 ύστερα από 40 λεπτά αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε απέναντι σε… 8 παίκτες, καθώς η Μακάμπι είχε το απροκάλυπτο σπρώξιμο της διαιτησίας. Ο Καλοιάρο έκανε το 75-73 στο 2ο λεπτό της παράτασης. Ο Πρίντεζης, ο οποίος είδε σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο από τον πάγκο (πάτησε παρκέ στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα για την άμυνα), με τρίποντο «έγραψε» το 75-76. Ο παθιασμένος Λαρεντζάκης έβγαζε τη μία άμυνα μετά την άλλη και ο Σλούκας με δύο βολές έκανε το 75-78, φτάνοντας τους 21 πόντους. Με δύο βολές του Γουίλμπεκιν και ένα καλάθι του Τζόουνς, η Μακάμπι «έτρεξε» σερί 4-0 και προηγήθηκε με 79-78 στο 3′ της πεντάλεπτης παράτασης.

Ο ψύχραιμος Λαρεντζάκης έκανε το 79-80 με δύο βολές, αλλά ο Χάντερ με το 4ο επιθετικό του ριμπάουντ πέτυχε το 81-80. Κάπου εκεί, η Μακάμπι πέρασε μπροστά στο σκορ για τελευταία φορά. Με τη 10η ασίστ του Σλούκα, το «κρύο αίμα», που ακούει στο όνομα Γιαννούλης Λαρεντζάκης, έκανε με τρίποντο το 81-83 στο 4′ της παράτασης! Ο Σλούκας έδωσε και 11η ασίστ και ο Βεζένκοβ ευστόχησε σε τρίποντο για το 81-86, 52.2 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της παράτασης!

Με δύο βολές, ο Χάντερ μείωσε σε 83-86 στα 46.1 πριν από το φινάλε, για να αστοχήσει στη συνέχεια σε τρίποντο ο Βεζένκοβ και η Μακάμπι να βγάλει αιφνιδιασμό με τον Χάντερ, ο οποίος μείωσε και άλλο, σε 85-86, 19.9 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Τέρας ψυχραιμίας ήταν ο Γιαννούλης στις βολές, κάνοντας το 85-88 στα 10 δευτερόλεπτα. Εκεί, είδαμε τους τρεις διαιτητές να θέλουν να στείλουν το ματς και σε δεύτερη παράταση, αλλοιώνοντας ολοκληρωτικά την αναμέτρηση. Ο Σλούκας έκανε φάουλ χαμηλά τον Γουίλμπεκιν, ο οποίος… τινάχτηκε στον αέρα και πέταξε την μπάλα, με τον Ρότσα να δίνει φάουλ πάνω στο σουτ. Ο Γουίλμπεκιν έβαλε τις δύο πρώτες, αλλά αστόχησε στην τρίτη και ο φοβερός και τρομερός Λαρεντζάκης πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ. Έβαλε τη μία βολή, έχασε επίτηδες τη δεύτερη για να κυλήσει ο χρόνος και ο Μπράιαντ σούταρε από το κέντρο, με την μπάλα να αναπηδά στο στεφάνι και ευτυχώς να μην καταλήγει στο καλάθι του Θρύλου.

Στη «Menora Mivtachim Arena», ο Ολυμπιακός πέτυχε μία τεράστια νίκη, την 6η εκτός έδρας στη φετινή σεζόν, βελτιώνοντας το ρεκόρ του ακόμα περισσότερο στο 10-8! Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έπεσε στο 9-11 και γνώρισε την 3η ήττα στα 8 τελευταία παιχνίδια της. Σε περίπτωση ίδιου ρεκόρ με το τέλος της κανονικής περιόδου στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός υπερτερεί της ισραηλινής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 (κανονική διάρκεια), 87-89 (παράταση).

Οι διαιτητές: Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία), Σέφι Σέμες (Ισραήλ), Γιόσιπ Ραντοΐκοβιτς (Κροατία).