16.7 C

Μακάμπι – ΤΣΣΚΑ 90-80: Στον Σφαιρόπουλο η ματσάρα του Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφιαρόπουλου πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με 90-80, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-4, ενώ η πρωταθλήτρια Ευρώπης υποχώρησε στο 8-5.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, καθώς οι δύο ομάδες είχαν «δικό» τους από ένα ημίχρονο. Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να επιβληθεί των γηπεδούχων και με τον Μάικ Τζέιμς (22 π) μπόρεσε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 45-52.

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντέδρασε και επέστρεψε στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου. Αρχικά, μείωσε τη διαφορά και τελικά έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +2 (66-64).

Βέβαια, ο αγώνας κρίθηκε τελικά στα τελευταία λεπτά. Με το σκορ στο 80-77 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο Μάικ Τζέιμς ισοφάρισε σε 80-80 με τρίποντο, αλλά η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν κατάφερε να βρει σκορ στα τελευταία 2:37 λεπτά της αναμέτρησης.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έχοντας ψυχραιμία από την γραμμή των ελεύθερων βολών, μπόρεσαν να ανεβάσουν τη διαφορά και τελικά να πάρουν τη νίκη με 90-80. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σκότι Γουίλμπεκιν (22 π) και Οθέλο Χάντερ (20 π, 7 ριμπ).

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80