19.3 C

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-1: Η υποβιβασμένη χάλασε το show του Καβάνι (vid)

Περίπου 10.000 φίλαθλοι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψαν στις εξέδρες για το προτελευταίο ματς πρωταθλήματος της ομάδας τους και τελευταίο εντός έδρας, όμως με εξαίρεση το καταπληκτικό γκολ του Καβάνι έφυγαν απογοητευμένοι από το Ολντ Τράφορντ.

Η υποβιβασμένη Φούλαμ έκοψε βαθμό (1-1) στους Κόκκινους Διαβόλους και χάλασε τη… γιορτή μια εβδομάδα πριν τον τελικό του Europa League στο Γκντανσκ κόντρα στη Βιγιαρεάλ.

Ο κόσμος ανταμείφθηκε μόνο χάρη στο μυθικό γκολ που σημείωσε ο Έντισον Καβάνι και το οποίο ήταν το 10ο του στο πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας τον αριθμό των τερμάτων που είχε ο συμπατριώτης του, Ντιέγκο Φορλάν σε 37 συμμετοχές παραπάνω.

Ο Ουρουγουανός στράικερ που πρόσφατα ανανέωσε το συμβόλαιο του, έκανε δώρο στον κόσμο ένα αδιανόητο γκολ λίγο πιο πάνω από τη σέντρα μετά από ασίστ-έπος με τακουνάκι από τον Μπρούνο Φερνάντες.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς με ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Αρεολά προχώρησε σε σημαντικές επεμβάσεις και εξιλεώθηκε για το τέρμα που δέχθηκε και στο οποίο φέρει σημαντικό μερίδιο ευθύνης.

Η ψυχρολουσία ήρθε στο 76ο λεπτό, όταν ο Ριντ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Μπράιαν διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στο άλλο ματς των 20:00, η Λιντς πανηγύρισε μια ακόμα νίκη που τη φέρνει στην 8η θέση με 56 βαθμούς. Ο Μπάμφορντ βρήκε δίχτυα για το 0-1 απέναντι στη Σαουθάμπτον και στις καθυστερήσεις ο Ρόμπερτς διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα μάλιστα βρίσκεται στο -3 από Τότεναμ και Γουέστ Χαμ και ελπίζει σε θαύμα για να λάβει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.