13.2 C

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 1-2: Άλωσε το Ολντ Τράφορντ 30 χρόνια μετά!

Την πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Κρίσταλ Πάλας στο «Ολντ Τράφορντ». Οι παίκτες του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ παρουσιάστηκαν νωθροί μετά την ισοπαλία κόντρα στη Γουλβς και το… πλήρωσαν από μια ομάδα που δεν είχε πετύχει γκολ τις πρώτες δύο αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη καλή τους στιγμή στο 32′. Ο Γκουάιτα έκανε το βολέ, ο Σλουπ πήρε την κεφαλιά και ύστερα από την κακή αμυντική συμπεριφορά των παικτών της Γιουνάιτεντ, ο Τζόρνταν Αγιού βγήκε τετ α τετ και έγραψε το 0-1.

Οι παίκτες του Σόλσκιερ δεν είχαν απάντηση στις ευκαιρίες, με την ομάδα του Χόγκσον να αμύνεται βαθιά και να μην επιτρέπει το κάθετο παιχνίδι του Πογκμπά. Στο 70′ ο Ράσφορντ ανατράπηκε από τον Μιλιβόγεβιτς, αλλά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Γκουάιτα στην εκτέλεση πέναλτι και έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση, η οποία και ήρθε στο 89′ με καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Τζέιμς.

Όμως, οι γηπεδούχοι ήταν… αδιόρθωτοι και στο 94′ το πλήρωσαν στην αντεπίθεση. Ο Φαν Άανχολτ εκτέλεσε στην κλειστή γωνία του Ντε Χέα (λάθος του Ισπανού) και έκανε το 1-2 χαρίζοντας την πρώτη νίκη της Κρίσταλ Πάλας στη φετινή σεζόν, αλλά και στο… θέατρο των ονείρων, μετά από 30 χρόνια!

Την πρώτη της νίκη στην εποχή Φρανκ Λάμπαρντ σημείωσε η Τσέλσι που επιβλήθηκε δύσκολα με 3-2 της Νόριτς εκτός έδρας. Οι «μπλε» σε ένα τρελό πρώτο ημίχρονο βρήκαν προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Άμπραχαμ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Αθπιλικουέτα και έγραψε το 1-0 με προβολή.

Τα «καναρίνια» ισοφάρισαν στο 6′ με τον Κάντγουελ να κάνει το «ταπ ιν» στη χαμηλή σέντρα του Τεέμου Πούκι. Έντεκα λεπτά αργότερα, ήρθε ο Μάουντ με ωραία προσπάθεια να ξαναδώσει προβάδισμα στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, ωστόσο στο 30′ ο Φινλανδός Πούκι με ωραίο πλασέ έκανε το 2-2 και έφτασε τα πέντε γκολ στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της Πρέμιερ Λιγκ!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, αλλά η Τσέλσι εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή. Η Νόριτς προσπάθησε στο 67′ να βρει τρίτο τέρμα με τον Πούκι, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα στην κόντρα, ο Άμπραχαμ πλάσαρε υπέγραψε και έγραψε το τελικό 2-3, χαρίζοντας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του.