20.9 C

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λιντς 6-2: Βάρεσαν… μπιέλ(σ)α στο «Ολντ Τράφορντ» (vid)

Το φετινό πρωτάθλημα δεν έχει… ξεκάθαρο φαβορί και οι ισορροπίες ανατρέπονται κάθε αγωνιστική στην Αγγλία.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοπέδωσε με 6-2 τη Λιντς για τη 14η αγωνιστική της Premier League και ανέβηκε στην 3η θέση με 26 βαθμούς και με παιχνίδι λιγότερο είναι στο -5 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Η πίεση ψηλά αποσυντόνισε τη Λιντς, η οποία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το… καλησπέρα. Ο ΜακΤόμινεϊ πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα τρία λεπτά (!) και έγραψε ιστορία, ενώ στο 20′ ο Μπρούνο Φερνάντες με διαγώνιο σουτ έγραψε το 3-0.

Ο Λίντελοφ πέτυχε το τέταρτο γκολ, αλλά πριν λήξει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με την κεφαλιά του Κούπερ.

Η ομάδα του Μπιέλσα έπαιξε ανοιχτά και στο δεύτερο μέρος και η Γιουνάιτεντ αξιοποίησε τους κενούς χώρους και πέτυχε άλλα δύο τέρματα. Ο Τζέιμς που ήρθε από τον πάγκο σκόραρε στο 66′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Στρούικ ανέτρεψε τον Μαρσιάλ και ο Μπρούνο Φερνάντες έγραψε το 6-1. Η Λιντς κατάφερε να μειώσει με το τρομερό γκολ του Ντάλας για το 6-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19/12

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 0-7 (3′ Μιναμίνο, 35′ Μανέ, 44′, 68′ Φιρμίνο, 52′ Χέντερσον, 81′, 84′ Σαλάχ)

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (16′ Στέρλινγκ)

Έβερτον – Άρσεναλ 2-1 (22′ αυτ. Χόλντινγκ, 45+1′ Μίνα / 35′ πεν. Πεπέ)

Νιούκαστλ – Φούλαμ 1-1 (64′ πεν. Γουίλσον / 42′ αυτ. Ρίτσι)

Κυριακή 20/12

Μπράιτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (87′ Γουέλμπεκ / 63′ Μπογκλ)

Τότεναμ – Λέστερ 0-2 (45+4′ πεν. Βάρντι, 59′ αυτ. Αλντερβάιρελντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λιντς 6-2 (2′, 3′ Μακτόμινεϊ, 20′, 69′ πεν. Φερνάντες, 37′ Λίντελοφ, 66′ Τζέιμς / 42′ Κούπερ, 74′ Ντάλας)

Γουέστ Μπρομ – Άστον Βίλα (21:15)