15 C

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 3-1: Επιστροφή στα τρίποντα και ισόβαθμη με Λέστερ (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-1 της Νιούκαστλ και επέστρεψε στα τρίποντα μετά τις ισοπαλίες με Γουέστ Μπρομ (1-1) και Έβερτον (3-3).

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στις «καρακάξες» και βρήκαν προβάδισμα στο 30ό λεπτό με το πολύ ωραίο γκολ του Ράσφορντ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μαγκουάιρ απομάκρυνε με το κεφάλι μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σεντ-Μαξιμέν που έκανε το σουτ και τίναξε τα δίχτυα του Ντε Χέα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Σόλσκιερ εμφανίστηκε… σοβαρότερη στην άμυνα και βρήκε το γκολ στην επίθεση.

Στο 57′ ο Τζέιμς με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 2-1, ενώ ο Μπρούνο Φερνάντες από την άσπρη βούλα στο 75ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1: Τρίποντο που φέρνει στη δεύτερη θέση την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, ισόβαθμη με τη Λέστερ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/2

Γουλβς – Λιντς 1-0 (64′ αυτ. Μεσλιέ)

Σάββατο 20/2

Σαουθάμπτον – Τσέλσι 1-1 (33′ Μιναμίνο / 54′ πεν. Μάουντ)

Μπέρνλι – Γουέστ Μπρομ 0-0

Λίβερπουλ – Έβερτον 0-2 (3′ Ριτσάρλισον, 83′ πεν. Σίγκουρντσον)

Φούλαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (61′ Λούκμαν)

Κυριακή 21/2

Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 2-1 (5′ Αντόνιο, 47′ Λίνγκαρντ / 64′ Λούκας Μόουρα)

Άστον Βίλα – Λέστερ 1-2 (48′ Τραορέ / 19′ Μάντισον, 23′ Μπαρνς)

Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (2′ Στέρλινγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 3-1 (30′ Ράσφορντ, 57′ Τζέιμς, 75′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες / 36′ Σεντ-Μαξιμέν)