20.9 C

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 5-0: Σκορποχώρι οι φιλοξενούμενοι, έκαναν ό,τι ήθελαν οι πρωταθλητές! (vid)

Από πεντάρα σε πεντάρα οι πρωταθλητές Αγγλίας που σκόρπισαν την κάκιστη Άρσεναλ του Αρτέτα, ο οποίος βρίσκεται σε δύσκολη θέση

Από το καλό στο καλύτερο η Μάντσεστερ Σίτι, από το κακό στο χειρότερο η Άρσεναλ που έζησε τον απόλυτο εφιάλτη και γνώρισε τη βαριά ήττα με 5-0 στο Έτιχαντ από τους πρωταθλητές Αγγλίας.

Αρκούσε να δεις κανείς την αρχική διάταξη των φιλοξενούμενων για να αντιληφθεί τι θα επακολουθήσει. Η τριάδα των στόπερ – με παίκτη λιγότερο στον άξονα – επέτρεψε στους γηπεδούχους να εμφανιστούν καταιγιστικοί, να πάρουν το κέντρο με άνεση και να ολοκληρώσουν το ματς με ποσοστό κατοχής που έφτασε σχεδόν το 80% και με 25 τελικές εκ των οποίων οι περισσότερες ήταν καθαρές ευκαιρίες…

Μετά την πεντάρα στη Νόριτς, οι πρωταθλητές έκαναν ξανά επίδειξη δύναμης απέναντι στην Άρσεναλ που έχει πραγματοποιήσει τη χειρότερη εκκίνηση στην ιστορία της με τρεις σερί ήττες και τέρματα 0-9.

Τα δύσκολα ξεκίνησαν μόλις στο 7ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να μην καθαρίζουν μια εύκολη φάση και τον Γκουντογκάν να γράφει εύκολα το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σέντρικ πάλι δεν απομάκρυνε και επέτρεψε στον Φεράν Τόρες να πετύχει το 2-0.

Για την Άρσεναλ της μιας τελικής σε ολόκληρο το ματς (κι αυτή στο πρώτο μέρος από μια απροσεξία του Έντερσον), το βουνό που έπρεπε να ανέβει έγινε ακόμα πιο δύσβατο όταν ο Τζάκα μπήκε άσχημα και με τα δύο πόδια σε μαρκάρισμα στον Κανσέλο και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Άτκινσον.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ζεσούς εκμεταλλεύτηκε τα νέα λάθη και έγραψε το 3-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Κάποιοι οπαδοί της Άρσεναλ που ταξίδεψαν στο Μάντσεστερ δεν άντεξαν και αποχώρησαν, ενώ άλλοι έμειναν να υπομείνουν το μαρτύριο…

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα σε ρυθμούς προπόνησης πέτυχε άλλα δύο τέρματα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης με το τελικό 5-0 να μοιάζει κολακευτικό για τη συνολική εικόνα του ματς. Ο Λένο προχώρησε σε κάποιες επεμβάσεις, αλλά η… τραγωδία των φιλοξενούμενων ήταν πως είδαν όσους έμειναν στο γήπεδο να χειροκροτούν τους Πολίτες για τα γκολ που σημείωναν.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ (46′ Ζιντσένκο), Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Μπερνάρντο Σίλβα (57′ Στέρλινγκ), Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ζεσούς (61′ Μαχρέζ), Γκρίλις, Φεράν Τόρες

Άρσεναλ: Λένο, Σοάρες, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Κολάσινατς, Τίρνι, Έντεγκαρντ (71′ Μέιτλαντ – Νάιλς), Σμιθ – Ρόου, Τζάκα, Σακά (46′ Ελ- Νένι), Ομπαμεγιάνγκ (59′ Λακαζέτ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 28/8

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 5-0 (7′ Γκουντογκάν, 12′, 84′ Φεράν Τόρες, 43′ Ζεσούς, 53′ Ρόδρι)

Άστον Βίλα – Μπρέντφορντ (17:00)