19.3 C

Μάντσεστερ Σίτι – Γκλάντμπαχ 2-0: «Σβηστά» στα προημιτελικά (vid)

Χωρίς καν να χρειαστεί να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης, η Μάντσεστερ Σίτι με δεύτερη νίκη και με το ίδιο σκορ (2-0) στο ίδιο γήπεδο (Πούσκας Αρένα) προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Η Γκλάντμπαχ έδειξε εκ νέου πως δεν μπορεί να φανεί ανταγωνιστική, καθώς ούτως η άλλως βρίσκεται σε κακή αγωνιστική κατάσταση και αντιμετώπιζε την καλύτερη ομάδα του κόσμου τη φετινή σεζόν. Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο εικοσάλεπτο, ή για να ακριβολογούμε μέσα σε διάστημα 6 λεπτών (12′, 18′).

Η Μάντσεστερ Σίτι με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής από τον Κέβιν Ντε Μπρόινε άνοιξε το σκορ στη Βουδαπέστη απέναντι στην Γκλάντμπαχ με τη συμπλήρωση 13 λεπτών.

Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός έπιασε μια οβίδα εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα του Ζόμερ, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Λίγα λεπτά αργότερα βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Γκουντογκάν που βρίσκει δίχτυα στο ένα ματς μετά το άλλο.

Ο διεθνής Γερμανός μέσος βρήκε τετ α τετ μετά την υπέροχη κάθετη πάσα του Φόντεν και με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες. Η μεν Σίτι έκανε συντήρηση δυνάμεων, η δε Γκλάντμπαχ και να ήθελε δεν… μπορούσε, για αυτό και απείλησε μόλις στο 77′ με ένα σουτ εκτός περιοχής.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας (70′ Λαπόρτ), Κανσέλο (63′ Ζιντσένκο), Μπερνάρντο Σίλβα (75′ Αγουέρο), Ρόντρι (63′ Φερναντίνιο), Γκουντογκάν (70′ Στέρλινγκ), Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε, Φόντεν

Γκλάντμπαχ (Ρόζε): Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι (88′ Γιάντσκε), Μπενσεμπαϊνί (88′ Βεντ), Ζακάρια, Νόιχαους, Χόφμαν, Στιντλ (80′ Τραορέ), Τουράμ (65′ Πλεά), Εμπολό (65′ Βολφ)