19.9 C

Μάντσεστερ Σίτι – Λιντς 1-2: Μπιέλσα, το… αντίδοτο στον Πεπ!

Ιστορικό «διπλό» στο Έτιχαντ πανηγυρίζει η Λιντς του… δασκάλου Μαρσέλο Μπιέλσα.

Ο Αργεντινός έκοψε τη φόρα του μαθητή Πεπ Γκουαρδιόλα και αγωνιζόμενη με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο, η Λιντς επιβλήθηκε με 2-1 της πρωτοπόρου Μάντσεστερ Σίτι, η οποία είχε να ηττηθεί από τις αρχές Μαρτίου (2-0 στο ντέρμπι του Μάντσεστερ).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την απίστευτη αποτελεσματικότητα και με μόλις δύο τελικές βρήκαν ισάριθμα γκολ!

Στο 42′ ο Ντάλας πήρε την πάσα του Μπάμφορντ – η φάση ξεκίνησε από λάθος του Κανσέλο που έχασε τον Έλντερ Κόστα – και με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 0-1.

Η αποβολή του Κούπερ στο φινάλε του πρώτου μέρους για σκληρό μαρκάρισμα στον Ζεσούς περιέπλεξε την κατάσταση για τη Λιντς, η οποία όμως ανταποκρίθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου μέρους.

Στο 76′ ο Φεράν Τόρες μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 και παρότι πλησίασε στο γκολ για δεύτερη φορά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και ο Ντάλας με ιδανικό τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Λιντς είχε έρθει ισόπαλη με τη Μάντσεστερ Σίτι (1-1) στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και έτσι ο Μπιέλσα έμεινε αήττητος τη φετινή σεζόν απέναντι στον Πεπ Γκουαρδίολα.