15.7 C

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 5-2: Ξέσπασε μετά την ήττα στο ντέρμπι (vid)

Αστειευόμενος στη συνέντευξη Τύπου πριν το παιχνίδι με τη Σαουθάμπτον, ο κόουτς της Μάντσεστερ Σίτι, Πεπ Γκουαρδιόλα ισχυρίστηκε πως η ομάδα του θα βάλει… 18 γκολ στους Άγιους στην αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική της Premier League.

Μπορεί να μην έβαλε 18, έβαλε όμως 5. Και το τελικό (5-2) αποτυπώνει την κυριαρχία του αγγλικού συλλόγου, ο οποίος επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο «Έτιχαντ» από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Κέβιν Ντε Μπρούινε, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά την πρώτη επέμβαση του ΜακΚάρθι στο σουτ του Φόντεν μέσα από την περιοχή.

Εννέα λεπτά αργότερα η Σαουθάμπτον ισοφάρισε σε 1-1. Ο Λαπόρτ έριξε κάτω τον Βέστεργκααρντ και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι από το οποίο ήρθε το 1-1 του Γουόρντ-Πράουζ.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος – και σε διάστημα οχτώ λεπτών – η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε δύο γκολ και ουσιαστικά καθάρισε το ματς.

Πρώτα ο Μαχρέζ με καταπληκτικό σουτ έγραψε το 2-1 στο 40′, ενώ στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Γκιντογκάν έκανε το 3-1. Και σε αυτό το γκολ, ο Μαχρέζ έκανε εκπληκτική προσπάθεια και σουτ που απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο ο ΜακΚάρθι που είχε δύσκολο βράδυ.

Ο Μαχρέζ με νέο καταπληκτικό γκολ πέτυχε το 4-1 στο 55′, ωστόσο στην αμέσως επόμενη φάση ο Τσε Άνταμς από κοντά μείωσε σε 4-2.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε με μαγική ενέργεια ο Κέβιν Ντε Μπρούινε μετά το ωραίο στρώσιμο που του έκανε ο Φόντεν.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Ζιντσένκο (81′ Μεντί), Ντε Μπρούινε (72′ Αγουέρο), Φερναντίνιο, Γκιντογκάν, Μαχρέζ (61′ Φεράν Τόρες), Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Μπέρτραντ, Μπεντνάρεκ, Βέστεργκααρντ, Στίβενς (63′ Ντιαλό), Σαλισού, Τζενεπό (46′ Τέλα), Άρμστρονγκ (73′ Γουότς), Γουόρντ-Πράουζ, Ρέντμοντ, Τσε Άνταμς