24.6 C

Μάντσεστερ Σίτι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0: Ο Ντε Μπρούινε έδωσε τη λύση

Η Σέφιλντ δεν είχε ήττα τη φετινή σεζόν εκτός έδρας και στο «Έτιχαντ» για κάτι περισσότερο από 50 λεπτά έβαλε δύσκολα στη Μάντσεστερ Σίτι. Οι «Πολίτες» που έψαχναν φάρμακο στις… πληγές τους μετά την ήττα με ανατροπή από τη Γουλβς, έμειναν χωρίς τελική στην αντίπαλη εστία για 52 λεπτά.

Τότε, ο Ντε Μπρούινε που ήταν ο MVP του παιχνιδιού που έκλεισε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής της Premier League, βρήκε με κάθετη πάσα τον Αγουέρο που δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι παραπονέθηκαν καθώς η μπάλα έφτασε στον Βέλγο όταν ο διαιτητής παρεμπόδισε κατά λάθος παίκτη της Σέφιλντ.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο με τον Μουσέ (το γκολ ακυρώθηκε για χιλιοστά), ενώ ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε τετ α τετ με τον Μπράβο. Στο 82′ ο Ντε Μπρούινε διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που επανέφερε τη Σίτι στις νίκες, αφού ο Σαρπ δεν κατάφερε να ξαναβάλει την ομάδα του στο ματς στο 90′, όταν σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 28/12

Μπράιτον – Μπόρνμουθ 2-0 (3′ Τζαχανκμπάς, 79′ Μόι)

Νιούκαστλ – Έβερτον 1-2 (56′ Σερ / 13′, 64′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Γουότφορντ – Άστον Βίλα 3-0 (42′, πεν. 67′ Ντίνι, 71′ Σαρ)

Σαουθάμπτον – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (74′ Ινγκς / 50′ Τόμπκινς)

Νόριτς – Τότεναμ 2-2 (18′ Βράντσιτς  61′ αυτ. Οριέ  / 55′ Έρικσεν, 83′ πεν. Κέιν)

Γουέστ Χαμ – Λέστερ 1-2 (45′ Φορνάλς / 40′ Ιχεανάτσο, 56′ Γκρέι)

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (44′ Μαρσιάλ / 90+5′ Ράσφορντ)