17.9 C

Μάντσεστερ Σίτι – Τότεναμ 2-2: VAR και Μόουρα σταμάτησαν τους Πρωταθλητές!

Στην πρώτη της γκέλα στη νέα σεζόν υποχρεώθηκε η Μάντσεστερ Σίτι στο Έτιχαντ, καθώς έμεινε στο 2-2 με την Τότεναμ. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αποτυπώνει ξεκάθαρα την υπεροχή των «Πολιτών» στον αγωνιστικό χώρο. Συγκεκριμένα, όχι μόνο κράτησαν την μπάλα με χαρακτηριστική ευκολία ειδικά στο πρώτο μέρος, αλλά βρήκαν και γρήγορα το γκολ που έψαχναν (20′) με τον Στέρλινγκ.

Ο Άγγλος πέτυχε το τέταρτο γκολ του φέτος μετά την εκπληκτική μπαλιά του Ντε Μπρούινε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Λαμέλα εκμεταλλεύτηκε τον κενό χώρο που βρήκε και σούταρε, νίκησε τον Έντερσον και ισοφάρισε σε 2-2.

Η Σίτι ξαναπήρε τα ηνία στο 35′ ο Ντε Μπρούινε έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή και ο Αγουέρο από κοντά έγραψε το 2-1. Ο Βέλγος μαζί με τον Μπερνάρντο Σίλβα συνεργάζονταν άψογα, λίγο έλειψαν να κάνουν το 3-1 πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Λούκας Μόουρα με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεσε κόρνερ νίκησε στον αέρα τον Γουόκερ και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Σίτι είχε δοκάρι, αλλά στη συνέχεια έριξε ρυθμό και παρά το τρίτο γκολ που σημείωσε με τον Ζεσούς στις καθυστερήσεις δεν πανηγύρισε τη νίκη. Ο λόγος; Το VAR, αφού όπως φάνηκε στο ριπλέι, ο Λαπόρτ βρίσκει ελάχιστα την μπάλα με το χέρι.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Λαπόρτ, Οταμέντι, Γουόκερ, Ζιντσένκο, Ρόντρι (78′ Νταβίντ Σίλβα), Γκουντογκάν, Ντε Μπράινε, Μπερνάρντο Σίλβα (80′ Μαχρέζ), Στέρλινγκ, Αγουέρο (66′ Ζεσούς)

Τότεναμ: Λορίς, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Γουόκερ-Πίτερς, Ρόουζ, Γουίνκς (56′ Μόουρα), Σισοκό, Ντομπελέ, Έρικσεν (91′ Σκιπ), Λαμέλα (85′ Λο Σέλσο), Κέιν