21.1 C

Μάρεϊ: Ο Τζόκοβιτς είναι το νο.1 του κόσμου κι εγώ παίζω με μεταλλικό ισχίο…

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς στο πρώτο του ματς στο Mutua Madrid Open νίκησε εύκολα τον Γκαέλ Μονφίς με 2-0 σετ. Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου επιβλήθηκε με 6-3, 6-2 του Γάλλου, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον 3ο γύρο του τουρνουά Masters που διεξάγεται στην ισπανική πρωτεύουσα. Αντίπαλός του στην επόμενη φάση θα είναι ο Αντι Μάρεϊ.

Ο Βρετανός πρωταθλητής έδειξε πως βρίσκει ξανά τον εαυτό του, μετά τη νίκη επί του Ντένις Σαποβάλοφ στα τρία σετ. Το πρώην Νο 1 και πλέον Νο 78 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε 6-1, 3-6, 6-2 του Καναδού και θα παίξει αύριο κόντρα στον Τζόκοβιτς.

Ο 35χρονος Μάρεϊ, που πριν το Masters της Μαδρίτης είχε να πετύχει νίκη στο χώμα από το Roland Garros του 2017, δεν δίστασε να χαρακτηρίσει φαβορί τον Σέρβο αντίπαλο του στο αυριανό ματς:

«Θεωρητικά δεν έχω καμία ευκαιρία σε αυτό το ματς. Προφανώς είναι το Νο 1 του κόσμου και εγώ παίζω με μεταλλικό ισχίο, οπότε δεν μπορώ να έχω τύχη. Είναι όμως μεγάλη ευκαιρία να δω που βρίσκεται το παιχνίδι μου. Είχαμε τόσες σπουδαίες μάχες στο παρελθόν, στα μεγαλύτερα τουρνουά τένις. Δεν είχα την ευκαιρία να τον αντιμετωπίσω τα τελευταία χρόνια και θα χαρώ να παίξω ξανά μαζί του.»

Μάρεϊ και Τζόκοβιτς έχουν αναμετρηθεί ήδη 36 φορές, με τον «Νόλε» να μετρά 25 νίκες από αυτές (25-11). Η τελευταία τους αναμέτρηση ωστόσο ήταν το 2017 στην Ντόχα, έχοντας συμπληρώσει κάτι περισσότερο από πέντε χρόνια από τότε.