20.8 C

Μαρσέιγ – Μπρεστ 3-1: Λύτρωση στο 88′ και 2/2 με Σαμπάολι στον πάγκο (vid)

Τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Χόρχε Σαμπάολι στον πάγκο πανηγύρισε η Μαρσέιγ που επικράτησε με δύσκολα με 3-1 της Μπρεστ στο Βελοντρόμ.

Ο Μίλικ με δυνατό σουτ στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ωστόσο ο Μπρασιέ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ισοφάρισε σε 1-1 στο 71′ και άγχωσε αρκετά τους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά, ο Τοβέν ήταν εκεί για να δώσει τη λύση στο 88′. Ο Λουίς Ενρίκε έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και εκείνος με τέλειο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε το 2-1.

Ο Βραζιλιάνος έβγαλε και δεύτερη ασίστ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κιζάνς να εκτελεί με τη μία μετά τη σέντρα και να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό τέρμα για το τελικό 3-1.

Οι Φωκαείς ανέβηκαν με 45 βαθμούς στην 5η θέση της βαθμολογίας και βρίσκονται στο +1 από την 6η Λανς που έχει ματς λιγότερο.