15 C

Μαρσέιγ – Παρί 0-2: Εκδίκηση στο «Βελοντρόμ» (vid)

Σαν… προπόνηση είδε το ντέρμπι με τη Μαρσέιγ στη Μασσαλία η Παρί. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο μπορεί ακόμα να μην έχει θέλξει με την απόδοση της, αλλά ξέρει όταν μυρίζει αίμα να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Πολύ εύκολα και σκοράροντας στις δύο πρώτες της τελικές στην αναμέτρηση επικράτησε με 2-0, πήρε ρεβάνς για το χαμένο ντέρμπι του πρώτου γύρου και παρέμεινε στην τρίτη θέση, στο -3 από την πρωτοπόρο Λιλ και στο -1 από τη δεύτερη Λιόν.

Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό ο εκπληκτικός Κιλιάν Εμπαπέ. Σε άψογη αντεπίθεση που ξεδιπλώθηκε από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Εμπαπέ έκανε απίθανη κούρσα και τέλειο πλασέ για το 0-1.

Το 0-2 διαμόρφωσε στο 24ο λεπτό ο Ικάρντι. Ο Αργεντινός φορ έπιασε υπέροχη γυριστή κεφαλιά (η μπάλα κόντραρε ελάχιστα στον Άλβαρο) και πέτυχε το 0-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο (78′ Περίν), Τσάλετα-Τσαρ, Ναγκατόμο (57΄Λιρόλα), Ρονζιέ (88′ Κιζάνς), Καμαρά, Γκουεγέ, Τοβέν (78′ Ενρίκε), Ζερμέν (56′ Μπενεντέτο), Παγιέτ.

Παρί: Ρίκο, Φλορέντσι (88′ Κέρερ), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά, Γκουεγέ, Παρέδες (66′ Ντανίλο), Βεράτι, Ντι Μαρία (11′ Σαράμπια, 88′ Κεν), Ικάρντι (65′ Νεϊμάρ), Εμπαπέ.