22.5 C

Μαρσέιγ – Σεντ Ετιέν 3-1: Μετά τον πανικό στη Νίκαια, ξέσπασε με τριάρα

Έστω και δύσκολα η Μαρσέιγ κατόρθωσε να αφήσει στην άκρη τα έκτροπα στην έδρα της Νις στο ντέρμπι του γαλλικού νότου και έφτασε στη νίκη με 3-1 απέναντι στη Σεντ Ετιέν.

Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με το ωραίο γκολ του Γκεντουζί ύστερα από την ασίστ του Κόνραντ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 32′ με την κεφαλιά του Κολοτζετζάκ.

Η Μαρσέιγ στο 51ο λεπτό έκανε το 2-1 με τον Ζέρσον ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 69′ ο Ουντέρ με πανέμορφο τέρμα για να σφραγίσει το τρίποντο για την ομάδα του.

Η Σεντ Ετιέν έψαξε το δεύτερο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς και θα μπορούσε να το βρει έστω και στις καθυστερήσεις, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα σε καθαρό χέρι του Γκεντουζί και δίχως καν να εξεταστεί η φάση από το VAR, σφύριξε τη λήξη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/8

Ναντ – Λιόν 0-1 (35′ Ντεμπελέ)

Σάββατο 28/8

Νις – Μπορντό 4-0 (7′ Κλάιφερτ, 33′, 42′ πεν. Γκουϊρί, 85′ Τουράμ)

Μαρσέιγ – Σεντ Ετιέν 3-1 (23′ Γκεντουζί, 51′ Ζέρσον, 69′ Ουντέρ / 32′ Κολοτζετζάκ)