20.5 C

Μας… κούφανε ο Λουτσέσκου: «Δεν θυμάμαι να έκανε φάση ο Βόλος στο δεύτερο ημίχρονο!»

Τι κι αν το 4-1 του πρώτου μέρους έγινε 4-4 και ο Βόλος έφυγε με τον βαθμό από την Τούμπα χάρη σε τρία γκολ κόντρα στον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο;

O Ραζβάν Λουτσέσκου υποστήριξε στο PAOK TV πως δεν θυμάται να έκαναν φάση οι φιλοξενούμενοι (!) στο δικό τους καλό διάστημα, ενώ τόνισε πως η ομάδα του έπρεπε να τελειώσει το παιχνίδι στις ευκαιρίες που είχε.

Αναλυτικά όσα είπε:

Για το εάν η ομάδα του πίστεψε στο 4-1 ότι το παιχνίδι έχει τελειώσει: «Όχι. Θεωρώ πως είναι μια περίεργη και περίπλοκη κατάσταση. Ενδεχομένως να υπήρξε μια χαλαρότητα πνευματική, ότι έχουμε σκορ ασφαλείας. Παρόλα αυτά, ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο δε διαχειριστήκαμε καλά την κατοχή της μπάλας, μπήκαμε σε ένα παιχνίδι μεταβάσεων. Ξέραμε ότι ο Βόλος δε θα τα παρατούσε, το συζητήσαμε στο ημίχρονο. Μάλιστα, πίεσε πολύ, με πολλούς παίκτες ψηλά και επιθετικά, κάτι που βέβαια μας έδωσε χώρους και ευκαιρίες στην πλάτη τους.

Για το αν πρέπει να αναλύσω τις φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, δε θυμάμαι καμία φάση του Βόλου, αλλά κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές. Αντίθετα, θυμάμαι τουλάχιστον τέσσερις ευκαιρίες δικές μας, μπροστά στον τερματοφύλακα, είτε το πέναλτι είτε κάποιες προσπάθειες στις οποίες είχε φανταστικές αποκρούσεις. Στο 4-2, είχαμε άμεσα ευκαιρία για 5-2, στο 4-3 είχαμε ευκαιρία για 5-3, και στο 4-4 πάλι είχαμε ευκαιρίες για το 5-4. Δεν είναι θέμα χαλάρωσης, απλά μας έλειψε το να μπούμε στη ροή και τη διαχείριση του παιχνιδιού όπως το κάναμε μετά το πρώτο εικοσάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο».

Για τους λόγους για τους οποίους ο ΠΑΟΚ δεν κατόρθωσε να επιβάλλει το ρυθμό του: «Γιατί ήταν 4-1 μετά το πρώτο ημίχρονο. Δεν είναι ένα παιχνίδι στο οποίο μπορώ να πω ότι καταστραφήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο ή ότι παραχαλαρώσαμε. Είδαμε και τις εικόνες που αφορούν το transition μέσω βίντεο στο ημίχρονο. Δημιουργήσαμε φάσεις, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν τελειώσαμε το παιχνίδι. Και είναι πολύ παράξενο το γεγονός ότι δεχτήκαμε όλα τα γκολ με όλους τους ποδοσφαιριστές τοποθετημένους πλήρως στην περιοχή. Το πρώτο με παίκτες στην περιοχή, το δεύτερο με μπαλιά 8 μέτρα στην πλάτη μας, το τρίτο με σέντρα ενώ ήμασταν στην περιοχή και το τέταρτο με σέντρα σε δεύτερο χρόνο. Ο Βόλος δε δημιούργησε λοιπόν κάποια φάση στη μετάβαση, εμείς ήμασταν αυτοί που βρήκαμε φάσεις σε αυτό το στυλ παιχνιδιού αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε.

Είναι πάρα πολύ δύσκολο. Προκαλεί σοκ. Αν είχαμε παίξει άσχημα και είχαμε αυτό το αποτέλεσμα, θα ήταν μια τελείως διαφορετική κατάσταση, θα ήμουν πάρα πολύ απογοητευμένος. Αλλά τώρα είχαμε ευκαιρίες να κερδίσουμε. Δημιουργήσαμε πολλές φάσεις και τελικά μένει το σοκ του αποτελέσματος. Στα πρώτα 20′ δε διαχειριστήκαμε σωστά τη ροή του παιχνιδιού, έπειτα όμως είχαμε καλή κυκλοφορία, αλλαγή πλευρών, γκολ, φάσεις, φάσεις, φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι και να σκοράρουμε στις φάσεις που είχαμε».

Τα αμυντικά προβλήματα: «Θα έλεγα ότι είναι θέμα της πνευματικής αντίδρασης των ποδοσφαιριστών σε συγκεκριμένες στιγμές. Είναι τελείως διαφορετικό μετά το 4-2 να σκοράρεις το 5-2 και να πάρεις ψυχολογικό προβάδισμα. Αλλά στο 4-3 υπάρχει τελείως διαφορετικό άγχος, απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έχει τίποτα να χάσει. Οπότε, είναι στιγμές που μπορεί να προκύψουν σε ένα τέτοιο παιχνίδι, σε ένα τέτοιο σημείο».