21.7 C

Μαυροβούνιο-Νέα Ζηλανδία: Ήττα με τα… νεύρα σπασμένα για τους Βαλκάνιους!

Η Νέα Ζηλανδία θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, έστω και μέσω μιας έκπληξης μεγατόνων, αφού θα χρειαστεί να νικήσει την Ελλάδα για να έχει ρεαλιστικές ελπίδες. Οι Tall Blacks πήραν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση (93-83) αλλά για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να βγουν απ’ τα ρούχα τους οι Μαυροβούνιοι.

Σε ένα ματς που βρήκε τον προπονητή του Μαυροβουνίου να αποβάλλεται πριν καν τελειώσει το ημίχρονο και τους Βαλκάνιους να δέχονται συνολικά τέσσερις τεχνικές ποινές (έναντι καμιάς των αντιπάλων τους), οι Νεοζηλανδοί εκμεταλλεύτηκαν τις καταστάσεις για να φύγουν νικητές από το παρκέ. Η αλήθεια είναι πως αρκετά από τα παράπονα της ομάδας Μίτροβιτς ήταν δικαιολογημένα, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

Το 53-44 του πρώτου ημιχρόνου ήταν ως έναν βαθμό το αποτέλεσμα του εκνευρισμού των Μαυροβούνιων, οι οποίοι εκτός από το πατροπαράδοτο ξύλο των Νεοζηλανδών, είχαν να αντιμετωπίσουν και μια μάλλον εχθρική διαιτησία. Οι διαμαρτυρίες συνεχίστηκαν μέχρι και το τέλος του ματς και υπό αυτές τις συνθήκες, θα ήταν αδύνατον να βρεθεί η απαραίτητη ψυχραιμία προκειμένου να γυρίσει το ματς. Το Μαυροβούνιο έφτασε στο +1 (67-66) 9′ πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά η αντίδρασή του δεν είχε την απαιτούμενη διάρκεια. Η Νέα Ζηλανδία απάντησε με ένα σερί 9-0 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 18-22, 21-13, 18-27