16.7 C

Με 30άρα του Γιάννη, οι Μπακς 107-98 τους Γουόριορς

Επέστρεψαν στις νίκες οι Μπακς, μετά το αρνητικό αποτέλεσμα απέναντι στους Σπερς, επικρατώντας των Γουόριορς με 107-98.

Τα Ελάφια δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, αλλά… κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι λίγο πριν το τέλος, όταν το Γκόλντεν Στέιτ μείωσε με αντεπίθεση διαρκείας σε 96-101 μόλις 1.5 λεπτό πριν τη λήξη.

Ένα εύστοχο τρίποντο των Μπακς ήταν αρκετό για να επαναφέρει την ισορροπία στην αναμέτρηση, με τους Μπακς να παίρνουν τη νίκη και να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 33-6.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους (10/21 σουτ), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κρις Μίντλετον είχε 21 πόντους και ο Έρικ Μπλέντσο 16. Για τους Γουόριορς, κορυφαίος ήταν ο Άλεκ Μπερκς με 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-19, 39-47, 72-81, 98-107

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 5 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρόμπινσον 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 10 (11 ριμπάουντ), Μπάουμαν 7 (1), Λι 15 (4), Σπέλμαν 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς 10 (1), Πασκάλ 4, Πουλ, Έβανς 2, Μπερκς 19 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μίντλετον 121 (6/16 σουτ, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 12 (2), Μπλέντσο 116, Μάθιους 3 (1), Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 4, ΝτιΒιντσέντζο 8, Κόνατον 9 (1), Κόρβερ 4 (1)