21.2 C

Με 57 πόντους δεν πας πουθενά

Ο Ολυμπιακός δεν έκανε τη ζημιά στο σημείο που έπρεπε και ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο (66-57) για δεύτερη φορά φέτος, μπαίνοντας σε νέους μπελάδες οχτάδας

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία του στο Μιλάνο, δεν εκμεταλλεύθηκε το άσχημο πρώτο ημίχρονο και στην αστοχία των Ιταλών και το πλήρωσε, αφού υποχρεώθηκε σε νέα ήττα στη Euroleague (66-57).

Με την έναρξη του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός ήταν φανερό πως δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι του. Οι ερυθρόλευκοι, πήραν αρκετά βιαστικά σουτ στις πρώτες επιθέσεις του αγώνα αναγκάζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να πάρει μετά από λίγο τάιμ άουτ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα.

Οι Ιταλοί είχαν στοχεύσει το ζευγάρι Νάναλι-Γκος, με τον Αμερικάνο της Αρμάνι να ποστάρει συνέχεια στη ρακέτα του Ολυμπιακού προκαλώντας πολλούς μπελάδες. Με τον Μάικ Τζέιμς να ξεκινάει «καυτός» το παιχνίδι, η Αρμάνι πήρε προβάδισμα 13-2.

Η είσοδος του Βεζένκοφ και ο πύργος Μιλουτίνοφ έδωσαν πνοή στον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε να κάνει ένα δικό του σερί με παιχνίδι μέσα στο ζωγραφιστό για το 15-10.

Στα τέλη της περιόδου, η Αρμάνι συνέχισε τον γρήγορο ρυθμό της απέναντι στην εύθραυστη άμυνα του Ολυμπιακού και με τον Μίτσοφ έκλεισε τη περίοδο στο +9 (19-10).

Όλα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να σφίγγει την άμυνά του, με man to man πάνω στα όπλα της Αρμάνι. Οι γηπεδούχοι αποσυντονίστηκαν και έκαναν πολλά σουτ στις αρχές των επιθέσεων.

Παράλληλα, ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε πολλά στον τομέα της δημιουργίας και έφτιαξε πολλά ρήγματα στην αντίπαλη ρακέτα για τους Μιλουτίνοφ-Πρίντεζη. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και μάζεψε 11 επιθετικά έναντι μόλις τριών της Αρμάνι.

Ο τραυματισμός του Σπανούλη έφερε πρόβλημα στην ερυθρόλευκη επίθεση, με τα συστήματα να μην βγαίνουν και τα σουτ από την περιφέρεια να είναι άστοχα. Οι δύο ομάδες είχαν 1/10 τρίποντα μετά το τέλος του εικοσάλεπτου.

Όμως, η Μιλάνο πέτυχε μόλις 4 πόντους στη δεύτερη περίοδο και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο ημίχρονο (23-23), σε πολύ χαμηλό σκορ. Βέβαια, σίγουρα ήταν μια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να περάσει μπροστά, με την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι να έχει τόσο άσχημα ποσοστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Η Αρμάνι μπήκε πιο υποψιασμένη στο παιχνίδι και ξεκίνησε με δύο κλεψίματα και αντίστοιχα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός στα πρώτα λεπτά και δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο δεύτερο μισό του γηπέδου.

Η Αρμάνι άνοιξε πολύ τον ρυθμό στη τρίτη περίοδο και με επιθετικό πλουραλισμό μέσα στο καλάθι άνοιξε την διαφορά από τον Ολυμπιακό. Με λίγα λόγια, τα κλασσικά της στάνταρ έπιασε η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, πετυχαίνοντας 26 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Ιταλοί με τον Ταρζέφσκι πρωταγωνιστή ισορρόπησαν και τον τομέα των ριμπάουντ, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι άστοχος και η διαφορά ανέβηκε στους 10 (49-39).

Στη κρίσιμη περίοδο, η Αρμάνι ξεκίνησε με σερί 6-2 και με ένα τρίποντο και φάουλ του Τζέιμς που δεν έπρεπε να μετρήσει, με τον Αμερικάνο να φτάνει τους 25 πόντους.

Το τρίποντο του Μπρουκς στο 33′ έστειλε τη διαφορά στο +16 (59-43), γέρνοντας ολοκληρωτικά την πλάστιγγα στη μεριά των Ιταλών. Η θετική αύρα που έφερε ο Σάσα Βεζένκοφ στο παρκέ, είχε ως αποτέλεσμα πόντους στο transition για να πέσει ροκανιστεί η διαφορά στο 36′ (62-53).

Στο τέλος, οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω σε ένα παιχνίδι με πολύ χαμηλό σκορ. Το παιχνίδι σαφώς χάθηκε στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μη μπορούν να πάρουν προβάδισμα κόντρα στην Αρμάνι που πέτυχε μόλις 4 πόντους.

Κορυφαίος για την Αρμάνι Μιλάνο ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους και 6 ασίστ, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο τραυματισμός του Σπανούλη και η μεγάλη αστοχία πίσω από τα 6.75 οδήγησαν σε ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα στη φετινή Euroleague. Η Αρμάνι λογικό ήταν κάποια στιγμή να αφυπνιστεί στο σκοράρισμα, όμως με μόλις 57 πόντους σε εκτός έδρας παιχνίδι δεν μπορείς να ελπίζεις σε κάτι παραπάνω.

Πλέον, ο Ολυμπιακός θέλει οπωσδήποτε τη νίκη την ερχόμενη εβδομάδα κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου για να ελέγχει όσο μπορεί την πορεία του προς τα playoff στον βαθμό που μπορεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57