21.6 C

Με ανατροπή Γρανάδα, Ρόμα και Άρσεναλ, εξάρα η Λεβερκούζεν

Η εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στη φάση των ομίλων του Europa League, Γρανάδα, έδειξε το πολύ καλό της πρόσωπο παίζοντας με αλλαγές κόντρα στην PSV στην Ολλανδία. Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ επικράτησε με 2-1 του ολλανδικού συλλόγου και μάλιστα με ανατροπή!

Κόντρα στη ροή του ματς, η PSV άνοιξε το σκορ με το γκολ του Μάριο Γκέτσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, ωστόσο η Γρανάδα με το φοβερό σουτ του Χόρχε Μολίνα και το καταπληκτικό γκολ του Ματσίς μέσα σε εννέα λεπτά (57′, 66′) έφτασε στην ανατροπή και πήρε το πρώτο της τρίποντο στην παρθενική της παρουσία στην Ευρώπη.

Την ίδια ώρα, η πολύ κακή Άρσεναλ απέδρασε από τη Βιέννη με τη νίκη κόντρα στη Ραπίντ. Ο Φούντας έδωσε το προβάδισμα στους Αυστριακούς μετά τα αλλεπάλληλα λάθη στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο με κεφαλιά του Νταβίντ Λουίζ και γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, οι gunners απέσπασαν τους τρεις βαθμούς.

Κάτι ανάλογο έκανε και η Ρόμα στην Ελβετία κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις που για 69 λεπτά επικρατούσε με 1-0 χάρη στο πέναλτι του Ενσαμέ. Ο Μπρούνο Πέρες στο 69′ και ο Κουμπούλα στο 74′ έφεραν το ματς τούμπα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΣ ΤΩΝ 19:55

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γιουνγκ Μπόις – Ρόμα 1-2 (14′ πεν. Ενσαμέ / 69′ Κάρλες Πέρεθ, 74′ Κουμπούλα)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Κλουζ 0-2 (53′ Ροντόν, 74′ πεν. Ντεάκ)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Ντάνταλκ – Μόλντε 1-2 (35′ Μάρεϊ / 62′ Χουσαΐν, 72′ πεν. Ομοϊχουάνφο)

Ραπίντ Βιέννης – Άρσεναλ 1-2 (51′ Φούντας / 70′ Νταβίντ Λουίζ, 74′ Ομπαμεγιάνγκ)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Λεβερκούζεν – Νις 6-2 (11′ Αμίρι, 16′ Αλάριο, 61′ Ντιαμπί, 79′, 83′ Μπελαραμπί, 87′ Βιρτς / 31′ Γκουιρί, 90′ Μορίς)

Χαποέλ Μπερ Σεβά – Σλάβια Πράγας 3-1 (45′ Αγκουντέλο, 86′, 88′ Ακολάτσε / 75′ Προβόντ)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Λεχ Πόζναν – Μπενφίκα 2-4 (15′, 49′ Ίσακ – 9′ πεν. Πίζι, 42′, 60′, 90’+3′ Νούνιες)

Σταντάρ Λιέγης – Ρέιντζερς 0-2 (19′ πεν. Ταβερνιέ, 90’+3′ Ρουφ)