19.9 C

Με φοβερή ανατροπή η Ρόμα, η Σλάβια σόκαρε την Άρσεναλ στο 94′

Η Ρόμα έκανε την τρομερή ανατροπή στο Άμστερνταμ και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα βρίσκεται στους «4» του Europa League. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα επιβλήθηκε με 2-1 του Άγιαξ χάρη στα δύο γκολ που σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 39ο λεπτό ο Κλάασεν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 53′ βρέθηκαν κοντά στο 2-0, αλλά ο Τάντιτς από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα πάνω στον Πάου Λόπεθ.

Η Ρόμα τιμώρησε τους γηπεδούχους στο 57′, όταν ο Πελεγκρίνι εκμεταλλεύτηκε την απειρία του Σχέρπεν και με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί και στο 87′ βρήκαν άλλο ένα χρυσό εκτός έδρας γκολ.

Σε εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Κλάασεν απομάκρυνε προς τα πίσω, η μπάλα έφτασε στον Ιμπάνιες που δεν το σκέφτηκε με πολύ και με απίθανο κεραυνό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σχέρπεν για το τελικό 1-2.

Η Άρσεναλ βρήκε από το… πουθενά γκολ-δώρο από την άμυνα της Σλάβια Πράγας στο Λονδίνο στο 86ο λεπτό και όλα έδειχναν μια καθαρή νίκη που θα της επέτρεπε να είναι άνετη στη ρεβάνς. Ο Πεπέ έφυγε στην αντεπίθεση από την πάσα του Ομπαμεγιάνγκ και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Οι Τσέχοι όμως που έχουν πάρει τον… αέρα των βρετανικών ομάδων (απέκλεισαν Λέστερ και Ρέιντζερς) βρήκαν γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από στημένη φάση. Από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά-ψαράκι ο Χόλες διαμόρφωσε το τελικό 1-1 που φέρνει άλλα δεδομένα ενόψει της ρεβάνς.

Η Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα και ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, πήρε «διπλό» στο Ζάγκρεμπ (1-0) την Ντιναμό και με την ανάλογη συγκέντρωση στο «Θεράμικα» θα πανηγυρίσει την παρουσία της στα προημιτελικά.

Ο Θεόφιλ έκανε το χέρι στη σέντρα που επιχείρησε να βγάλει ο Ζεράρ Μορένο από τα αριστερά, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα και ο φορμαρισμένος Ισπανός φορ διαμόρφωσε το τελικό 0-1 από το 44′.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στη Γρανάδα και επικράτησε εύκολα με 2-0 των Ανδαλουσιάνων, κάνοντας ουσιαστικά τη ρεβάνς να μοιάζει… διαδικαστικού χαρακτήρα.

Στο 31′ ο Λίντελοφ έβγαλε βαθιά μπαλιά για τον Ράσφορντ που κατέβασε άψογα και με υπέροχο πλασέ νίκησε από κοντά τον Ρούι Σίλβα. Στο 89′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Μπρούνο Φερνάντες διαμόρφωσε το τελικό σκορ.