14.3 C

Με Κεν και Σέζνι συνέχισε την αναρρίχηση η Γιουβέντους, 1-0 τη Ρόμα (vid)

Η ανοδική πορεία της Γιουβέντους – έστω σε επίπεδο αποτελεσμάτων και όχι σε εμφανίσεων – συνεχίζεται στη Serie A, με τη Μεγάλη Κυρία να πανηγυρίζει νίκη στις λεπτομέρειες στο ντέρμπι με τη Ρόμα στο Τορίνο (1-0). Παράλληλα, με αυτή τη νίκη πλησίασε στον πόντο τους Ρωμαίους που παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι σκόραρε στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 16′ και έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα. Να οχυρώνεται για να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Ο Ντε Σίλιο από τα αριστερά γέμισε στο δεύτερο δοκάρι, Μοράτα και Κεν βρήκαν την μπάλα με το κεφάλι και αυτή κατέληξε στα δίχτυα από τον τελευταίο για το 1-0.

Ήταν προφανές πως η Ρόμα θα ανέβαζε τις γραμμές της και θα πίεζε για ένα γκολ. Η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε από την άσπρη βούλα στο 40ό λεπτό, με τον Μιχιταριάν να ανατρέπεται από τον Σέζνι (ο Έιμπραχαμ σκόραρε στην ίδια φάση) και τον VAR να φωνάζει για το πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο Βερετού.

Ο Γάλλος μέσος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πολωνό κίπερ που έκανε ηρωική επέμβαση και καθοριστική στην εξέλιξη του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ελαφρώς την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο μέρος, καμία όμως τελική στην αντίπαλη εστία, με τη Γιουβέντους να φτάνει τις 4 διαδοχικές νίκες στη φετινή Serie A.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16/10

Σπέτσια – Σαλερνιτάνα 2-1 (51’ Στρέλετς, 76’ Κοβαλένκο / 39’ Σίμι)

Λάτσιο – Ίντερ 3-1 (67’ πέν. Ιμόμπιλε, 81’ Άντερσον, 90’+1’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 12’ πεν. Πέρισιτς)

Μίλαν – Βερόνα 3-2 (59′ Ζιρού, 76′ πεν. Κεσί, 78′ αυτ. Γκούντερ / 7′ Καπράρι, 24′ πεν. Μπάρακ)

Κυριακή 17/10

Κάλιαρι – Σαμπντόρια 3-1 (4′, 90+4′ Ζοάο Πέντρο, 74′ Κάσερες / 82′ Θρόσμπι)

Τζένοα – Σασουόλο 2-2 (27′ Ντέστρο, 90′ Βάσκες / 17′, 20′ Σκαμάκα)

Ουντινέζε – Μπολόνια 1-1 (83′ Μπέτο / 67′ Μπάροου)

Έμπολι – Αταλάντα 1-4 (30′ Ντι Φραντσέσκο / 11′, 26′ Ίλιτσιτς, 49′ αυτ. Βίτι, 89′ Σαπάτα)

Νάπολι – Τορίνο 1-0 (81′ Όσιμεν)

Γιουβέντους – Ρόμα 1-0 (16′ Κεν)