16.4 C

Με πεντάρα επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκος επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς επικράτησε με 5-1 του Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες, καθώς επικράτησε με 5 – 1 τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος και έμεινε για ακόμα μία αγωνιστική χωρίς νίκη, σημειώνοντας όμως παράλληλα και το πρώτο του εκτός έδρας τέρμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στον Παναθηναϊκού, με τους επιθετικούς του «τριφυλλιού» να προσπαθούν να βρουν τρόπο για να ανοίξουν το σκορ, χωρίς να τα καταφέρουν. Με το πέρας του δεκάλεπτου, ο Απόλλωνας βγήκε από τα καρέ του και προσπάθησε και εκείνος με σουτ από τους Ελ – Χέλβε και Σικαμπάλα να νικήσουν τον Κότσαρη, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 15′ τελικά θα έρθει το 1 – 0, καθώς ο Χατζηγιοβάνης θα κάνει τις προσποιήσεις από την αριστερή πλευρά, θα απελευθερωθεί από το μαρκάρισμα του Κύργια, θα κάνει την μπαλιά, με τον Μακέντα να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και να κάνει το 1 – 0. Ο ρυθμός του Παναθηναϊκού έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν πιο πολύ για την ισοφάριση, παρ’ όλα αυτά πάλι ο Μακέντα θα βρει τον… δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, όταν ο Μπουζούκης θα τον βγάλει μόνο του με τον Χουάντερσον, με τον Ιταλό επιθετικό να γράφει στο 41′ το 2 – 0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σε σουτ του Σικαμπάλα φαίνεται στο ριπλέι η μπάλα να βρίσκει στον αγκώνα του Οικονόμου μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι.

Στο β’ μέρος το πρώτο δεκάλεπτο έδειχνε πως ο ρυθμός είχε πέσει, όμως ο Κουρμπέλης και πάλι κατάφερε να βρει δίχτυα με διπλή προσπάθεια στο 58′ κάνοντας το 3 – 0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ινσούα θα κάνει το 4 – 0, όταν ο Μακέντα με υπέροχη πάσα θα στρώσει στον ερχόμενο Αργεντίνο αριστερό μπακ, ο οποίος θα κάνει εξαιρετικό κοντρόλ, θα πλασάρει τον Χουάντερσον και η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα. Ο Απόλλωνας θα καταφέρει να βρει απάντηση με τον Σικαμπάλα, έπειτα από υπέροχη κίνηση του Ελ – Χέλβε θα κάνει την μπαλιά, ο Οικονόμου θα βρει όσο πρέπει την μπάλα για να στρώσει την μπάλα στον Σικαμπάλα, με τον Αιγύπτιο να ψηλοκρεμάει τον Κότσαρη, ο οποίος είχε βγει για να καλύψει το αμυντικό κενό που υπήρχε. Το τελικό 5-1 έγραψε ο Γιόχανσον έπειτα από πλάγιο σουτ του Σουηδού στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Φώτιος Φωτιάδης με βοηθοί τους Αθανάσιο Κολοσιώνη και Νκόλαο Δημόπουλο.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Γιόχανσον, Ινσούα (66′ Χατζηθεοδωρίδης), Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Δώνης, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (77′ Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Κουρμπέλης (61′ Στάικος), Κάτσε

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Κύργιας, Τζανετόπουλος (70′ Ντουρσό), Οριουέλα, Ναδάλες, Κονέ, Γκίνο, Μπεντινέλι (46′ Τριάδης), Σικαμπάλα, Ελ-Χελβέ, Ζοάο Πέδρο (63′ Ακόστα)