19.2 C

Με το «δεξί» η Μπάγερν Μονάχου

Με τέρματα των Λεβαντόφσκι και Ρόμπεν στο τελευταίο οκτάλεπτο η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 3-1 της Χοφενχάιμ και ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθειά της για την διατήρηση των σκήπτρων της

Με νίκη 3-1 επί της μαχητικής Χοφενχάιμ ξεκίνησε η Μπάγερν Μονάχου τις φετινές επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην Bundesliga.

Οι Βαυαροί, ωστόσο, έφτασαν πολύ πιο δύσκολα απ’ ό,τι μαρτυρά ο τελικό σκορ στην πρώτη τους νίκη στο νίκη στο νέο πρωτάθλημα αφού μέχρι το 82ο λεπτό το σκορ ήταν στο 1-1.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση κι άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τον Τόμας Μίλερ, αλλά η Χοφενχάιμ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση με τον Άνταμ Σαλάι στο 57’ βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους.

Η Μπάγερν, ωστόσο, έδειξε χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 82’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, για να σφραγίσει τη νίκη της στο 86’ με τον Άριεν Ρόμπεν για το τελικό 3-1.