23.1 C

Με το «δεξί» στην Πορτογαλία η Μπενφίκα (vid)

Η Μπενφίκα, μια εκ των δυο πιθανών αντιπάλων του ΠΑΟΚ στον επόμενο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, νίκησε με 3-2 την Γκιμαράες στην πρεμιέρα του πορτογαλικού πρωταθλήματος

Εφόσον ο ΠΑΟΚ περάσει το εμπόδιο της Σπαρτάκ Μόσχας στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, θα βρει στο δρόμο του για τους ομίλους της διοργάνωσης, στα πλέι-οφ, μια εκ των Μπενφίκα ή Φενερμπαχτσέ.

Η πορτογαλική ομάδα, η οποία έχει προβάδισμα έναντι των Τούρκων χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα στη Λισαβόνα, το βράδυ της Παρασκευής επικράτησε με 3-2 της Γκιμαράες στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι «αετοί» της Λισαβόνας είχαν σε τρομερή μέρα τον 28χρονο μέσο, Πίτσι, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ σε διάστημα 28 λεπτών! Αρχικά στο 10΄, μετά στο 30′ και τέλος στο 38′ ο Πορτογάλος ποδοσφαιριστής «εκτέλεσε» την άμυνα των φιλοξενούμενων και έβαλε τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση της ομάδας του.

Η νίκη της Μπενφίκα, ωστόσο, δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο αναμενόταν από το πρώτο ημίχρονο. Στο 76′ ο Αντρέ μείωσε σε 3-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (81′) ο Σελίς, ύστερα από ασίστ του προηγούμενου σκόρερ της Γκιμαράες, διαμόρφωσε το τελικό 3-2, φέρνοντας μια αγχωτική στο φινάλε νίκη για την Μπενφίκα.

Για την πιθανή αντίπαλο του ΠΑΟΚ στον επόμενο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, αγωνίστηκε βασικός ο πρώην τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Οδυσσέας Βλαχοδήμος και ο πρώην κεντρικός μέσος του Ολυμπιακού, Φέισα. Στον πάγκο, χωρίς να πάρει χρόνο συμμετοχής, έμεινε ο Ανδρέας Σάμαρης.

Αύριο, στις 21:45, αγωνίζεται η έτερη πιθανή αντίπαλος του «Δικέφαλου του Βορρά», Φενερμπαχτσέ, η οποία υποδέχεται την Μπούρσασπορ στην πρεμιέρα της στο τουρκικό πρωτάθλημα. Τέλος, η αντίπαλος της ελληνικής ομάδας στον τρίτο προκριματικό γύρο, Σπαρτάκ Μόσχας, αντιμετωπίζει στις 19:00 την Ανζί στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του ρωσικού πρωταθλήματος