17.8 C

Με το «δεξί» ξεκίνησαν η Γεωργία και η Αρμενία στο Nations League

Οι δύο ομάδες νίκησαν το Καζακστάν και το Λιχτενστάιν στην πρεμιέρα της νέας διοργάνωσης της ΟΥΕΦΑ

Με νίκη ξεκίνησε η Γεωργία την συμμετοχή της στη νέα διοργάνωση της ΟΥΕΦΑ, το Nations League. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις επικράτησε με 2-0 του Καζακστάν εκτός έδρας στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της League D της διοργάνωσης. Η Γεωργία άνοιξε το σκορ στο 69΄ με το εξαιρετικό μακρινό σουτ του Γκιόργκι Κχακβετάντζε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαλίγ διαμόρφωσε με αυτογκολ το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Αρμενία έκανε το… καθήκον της απέναντι στο Λιχτενστάιν το οποίο νίκησε με 2-1 εντός έδρας της πρώτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της League D. Στο 30΄ ο Πιτσέλι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Βολφίνγκερ ισοφάρισε για το Λιχτενστάιν. Στο 69’ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Μπουσέλ απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μκταριάν. Στο 74΄ ο Πελβερίνο άφησε το Λιχτενστάιν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρσεγκιάν διαμόρφωσε με πλασέ το 2-1 για την Αρμενία.