17.9 C

Με το ένα πόδι στην Κίνα η Εθνική!

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε με 70-63 της Σερβίας και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στο παγκόσμιο Κύπελλο του 2019

Μια… ανάσα πριν από την πρόκριση της στο παγκόσμιο κύπελλο, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Κίνα το Σεπτέμβριο του 2019 βρίσκεται η εθνική Ελλάδος που επικράτησε της Σερβίας με 70-63.

Η Ελλάδα με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη (15π., 5ρ., 5ασ.), Κώστα Σλούκα (11π., 5ρ., 4ασ.), Γιώργο Πρίντεζη (15π.) και Γιάννη Μπουρούση (9π., 10ρ., 8ασ.) πανηγύρισε τη νίκη των Σέρβων και έτσι πήρε το σημαντικό αποτέλεσμα που έψαχνε, το οποίο και της δίνει το… μισό εισιτήριο για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Τζορτζεβιτς μπαίνει σε… μπελάδες μιας και δεν κατάφερε να προσπεράσει θετικά το «κάστρο» του Ηρακλείου, με τον Μπογκντάνοβιτς να χαραμίζει αρκετά σουτ κυρίως στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού (3/7 2π., 3/12 3π.).

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι. Οι Σέρβοι ήταν αυτοί που πέτυχαν το πρώτο καλάθι και συνάμα επικράτησαν και στη μάχη των ριμπάουντ. Από Ελληνικής πλευράς ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε θετικά το παιχνίδι (8π., 2ασ. στο 8′), με τον Γιώργο Πρίντεζη να ακολουθεί στο σκοράρισμα (6π. στο 10′). Στο δεκάλεπτο το σκορ έκλεισε στο 16-18, παρά τα 3/10 τρίποντα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ξεκίνησε το «δίδυμο» Καλάθη – Σλούκα, με τον πρώτο να αποχωρεί στο 13’ με τρία φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην κατάφερναν να σκοράρουν, όμως ήταν αυτοί οι επικρατούσαν στου «αιθέρες» μαζεύοντας και από τις δυο πλευρές τα ριμπάουντ. Η Ελλάδα έκανε το… ξέσπασμά της στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου με τους Κώστα Σλούκα (8π.) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (6π.), να είναι εύστοχοι από τα 6,75 και να διαμορφώνουν το 35-32 του 20′. Όσον αφορά το πρώτο μισό πρωταγωνιστής απο πλευράς Σερβίας ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (12π. με 5/13 σουτ).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυναμικά για την Ελλάδα, μιας και η είσοδος του Θανάσης Αντετοκούνμπο στο παρκέ (δεν αγωνίστηκε στο πρώτο μισό) έδωσε ενέργεια και βοήθησε τους συμπαίκτες του να ανεβάσουν και εκείνοι ρυθμό. Έτσι η διαφορά έφτασε το +10 (42-32), βάζοντας παράλληλα προβλήματα στους παίκτες του Τζόρτζεβιτς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και μέχρι το 25′ (45-34), ανέβασε τα ποσοστά τους, με τα τρίποντα να φτάνουν τα 9/16. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να…. ροκανίσουν ξανά τη διαφορά με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 51-47.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η «τριπλέτα» Καλάθη – Σλούκα – Πρίντεζη βοήθησε την Ελλάδα στο ξεκίνημα να κρατήσει τα ηνία στο σκορ. Παρόλα αυτά οι Σέρβοι πίεσαν για την ανατροπή. Μάλιστα με εκτελεστή τον Μίσιτς έφεραν τη… ζυγαριά στα ίσια (57-57 34’)

Λύση έδωσε ο Μπουρούσης, που παρά τα 4 φάουλ του (63-57 στο 36′) έπαιξε παλικαρίσια άμυνα έκλεψε την μπάλα και οδήγησε τους συμπαίκτες του στον αιφνιδιασμό με τελευταίο τον Γιώργο Πριντεζη, ο οποίος σκόραρε στα 20’’ και διαμόρφωσε το τελικό 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63