20.9 C

Με το ενάμισι πόδι στους «8» Βιγιαρεάλ και Άγιαξ (vid)

Ο Άγιαξ επιβλήθηκε με 3-0 της Γιουνγκ Μπόις κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς στην Ελβετία, ενώ η Βιγιαρεάλ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου (2-0). Ισόπαλο αναδείχθηκε το ματς ανάμεσα σε Σλάβια Πράγας και Ρέιντζερς (1-1).

Ο Άγιαξ άργησε να βρει το γκολ που τόσο πολύ έψαχνε και τα κατάφερε μόλις ανέβασε ρυθμούς στον δεύτερο γύρο, με τον Ντέιβιντ Κλάασεν να βάζει μπροστά την ολλανδική ομάδα στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο αρχηγός έπαιξε πολύ ωραία το 1-2 με τον Τάντιτς και τελείωσε τη φάση με αριστερό σουτ.

Ο Τάντιτς 20΄λεπτά αργότερα διεύρυνε το σκορ σε 2-0, για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Μπρόμπι και να αποτελειώσει τη Γιάνγκ Μπόις, κάνοντας το 3-0.

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Βιγιαρεάλ πριν το δεύτερο ματς, με την ομάδα του Ουνάι Έμερι να βάζει στοπ στις ελπίδες της Ντιναμό. Ο Τόρες άνοιξε το σκορ μόλις στο 30′, ενώ στο 52′ διπλασίασε τα τέρματα με τον Αλμπιόλ.

Από την άλλη, οι «Τζερς» ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στην Πράγα, με την ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ να διατηρεί το αήττητο στη διοργάνωση και να έχει τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς στη Γλασκώβη την ερχόμενη Πέμπτη 18/3.

Οι Τσέχοι αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους και προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Στάντσιου, με τον Ελάντερ να ισοφαρίζει 30′ αργότερα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»