21.6 C

Μεγάλη νίκη για τον Ατρόμητο μέσα στη Σλοβακία! (vid)

Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Ατρόμητο μέσα στην έδρα της Ντουνάισκα (1-2) και η πρόκριση γέρνει υπέρ των Περιστεριωτών

Πέρασε θριαμβευτικά από την Σλοβακία ο Ατρόμητος, σημειώνοντας μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Ντουνάισκα Στρέντα μέσα στην έδρα της.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά προσφέροντας θέαμα και φάσεις. Η πρώτη ενδιαφέρουσα στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 6′ για τους Σλοβάκους με τον Ντίκοβιτς να κάνει κακό κοντρόλ μπροστά στην εστία του Ατρομήτου μετά από σέντρα από το κέντρο και να χάνει την μπάλα.

Η πρώτη καλή φάση για την ελληνική ομάδα ήταν η πάσα του Ούμπιντες στον Βέλιο στο 15′, ο οποίος βγήκε τετ α τετ αλλά ήταν οριακά σε θέση οφσάιτ. Πέντε λεπτά αργότερα στο 20′ ο Ούμπιντες μέσα από την μεγάλη περιοχή πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με ριμπάουντ από κόντρα στους αμυντικούς πιάνοντας ένα γεμάτο σουτ, η μπάλα κατέληξε στην αριστερή πλευρά του τέρματος και το γκολ πανηγυρίστηκε από την ελληνική ομάδα.

Λίγο μετά τραυματίστηκε ο Ρόναν για την Ντουνάισκα και πέρασε μέσα με αναγκαστική αλλαγή ο Βίντα στο 30′, ο οποίος πέντε λεπτά μετά σκόραρε ένα εντυπωσιακό γκολ χωρίς να αφήνει πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Μέγερι και έτσι το ματς ήρθε στα ίσα.

Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 2-1 αφού ο Μανούσος πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ του αγώνα λίγα λεπτά πριν την λήξη (42′). Η Ντουνάισκα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 44′ αλλά το σουτ του Ραμίρες πέρασε οριακά άουτ στην αριστερή πλευρά της εστίας του Ατρομήτου.

Στην επανάληψη έλειψαν οι φάσεις και τα σουτ που είχε το πρώτο ημίχρονο με τη μπάλα να παίζεται περισσότερο στο κέντρο και με το ρυθμό να έχει πέσει αισθητά. Γενικά ο χρόνος κυλούσε με ανούσια  υπεροχή των γηπεδούχων αφού δεν απείλησαν ιδιαίτερα την άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Στο 89′ ο Ατρόμητος είχε διπλή χαμένη ευκαιρία για ένα εύκολο γκολ με τον Ρόζα να έχει καταφέρει να κατευθύνει τον τερματοφύλακα μακριά από την εστία του και μετά από κοντρόλ να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και τον Ούμπιντες στην συνέχεια να μαζεύει το ριμπάουντ και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πέτυχε μία μείζονος σημασίας νίκη καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρει δυο πολυτιμότατα έδρας γκολ.

Διαιτητής: Μπάστιαν Ντάνκερτ

Βοηθοί: Μάρκους Χάκερ, Γιαν Σέιντελ

Ντουνάιτσκα Στρέντα (Χιμπάλα): Γέντλιτσκα, Ντέιβις (73′ Μπλάκμαν), Κόστρμα, Κρούζλιακ, Όραβετς, Κάλμαρ, Βίντα Μ., Τσμέλικ (60′ Βεσελόφσκι), Ρόναν (30′ Βίντα Κ.), Ραμίρεθ, Ντίβκοβιτς.

Ατρόμητος (Αναστασίου):  Μέγκερι, Κιβρακίδης (38′ Νάτσος), Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Ούμπιδες, Μανούσος, Ενσικουλού (61′ Φάρλεϊ), Βέλλιος (74′ Κάχιλα).

Γκολ: 35′ Βίντα Κ. – 20′ Ούμπιδες, 43′ Μανούσος

Κάρτες: 39′ Τσμέλικ